Ηρακλής Μαριτσών: Δεν πείραξε τόσο η ήττα, όσο το σκορ

Αδικημένοι όχι από την ήττα, αλλά από το τελικό 3-0 του σαββατιάτικου ντέρμπι με τον Απόλλωνα στις Καλυθιές αισθάνονται ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή. Όπως σημείωσε ο προπονητής Χρυσόστομος Χάσταλης, η ομάδα του είχε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο μία αξιοπρεπέστατη παρουσία, δεν δέχθηκε κλασικές ευκαιρίες και μάλιστα δημιούργησε μία μεγάλη δική της με τον Τζουανάκη, διεκδικώντας επί ίσοις όροις τις πιθανότητές της.
Μόνο που στο δεκάλεπτο 55′-65′ ήρθε ένα “μπλακ άουτ” που τα γκρέμισε όλα, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν τρία τέρματα και να τελειώνουν το ματς.
Οι “ροπαλοφόροι” προσπαθούν να αποκωδικοποιήσουν τους λόγους που μετά το πρώτο γκολ κατέρρευσαν κυρίως πνευματικά πίνοντας… θάλασσα, ώστε να μετατρέψουν το πάθημά τους σε μάθημα για τη συνέχεια των υποχρεώσεων τους στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries, αρχής γενομένης από το εντός έδρας ματς του προσεχούς Σαββάτου με αντίπαλο τον Άρη Αρχαγγέλου.
Η προετοιμασία ξεκίνησε με ερωτηματικό τη συμμετοχή του Αλέξανδρου Παγκράτη , ο οποίος αποχώρησε από το ματς των Καλυθιών με ενοχλήσεις στον προσαγωγό.
Σημειώνεται πως θέμα συζήτησης αποτέλεσε στις τάξεις του Ηρακλή η φάση του ακυρωθέντος τέρματος του Αντώνη Γεωργαλλή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κι ενώ το ματς βρισκόταν στο 0-0. Οι “ροπαλοφόροι” έχουν σοβαρές επιφυλάξεις για το ορθό της απόφασης του αρμόδιου βοηθού να υποδείξει τον έμπειρο επιθετικό σε θέση οφσάιντ.