Βαριά ήττα του Κολοσσού στη Γαλλία από τη Σεν Κεντέν!

Κακή πρεμιέρα για τον Κολοσσό στην Ευρώπη και βαριά ήττα στη Γαλλία από τη Σεν Κεντέν με 84-54! Με εξαίρεση το α’ δεκάλεπτο, όπου οι Ροδίτες είχαν καλή παρουσία, στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στην ανωτερότητα των Γάλλων και μοιραία έχασαν με διαφορά 30 πόντων. Η εικόνα των “θαλασσί” δεν ήταν καλή στο B.C.L., με τα “βαριά όπλα” να μένουν σε χαμηλές πτήσεις για τον Κολοσσό.
Διπρόσωπος ήταν ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο, αφού έλεγξε το ρυθμό στο α’ δεκάλεπτο, αλλά δεν είχε καλή παρουσία στο δεύτερο. Οι Γάλλοι ξεκίνησαν με 0/7 τρίποντα, αλλά μετά… βρήκαν το χέρι τους και έκαναν επιμέρους σκορ 28-13 στο β’ δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +10, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τραορέ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά (6-2 στο 3’ και 8-4 στο 4’), αλλά ο Κολοσσός με τον πολύ καλό Οκόρο βρήκε λύσεις, ενώ με τρίποντο του Πετρόπουλου μείωσε στον πόντο (12-11). Οι «θαλασσί» με τους Οκόρο και Νέλσον κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 0-6 και να κλείσουν το α’ δεκάλεπτο με 12-17.
Στο β’ δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε… Μετά το 12-19, η Σεν Κεντέν έβγαλε αντίδραση και άρχισε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα (2 Γκουντού Σινά 1, Τραορέ), οι Γάλλοι έκαναν σερί 9-0 και προηγήθηκαν 21-19 (12’). Με τον Τραορέ να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις το σκορ έγινε 28-23 (16’), ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Μούρι, η Σεν Κεντέν ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό (36-26 στο 18’). Μέχρι το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι (40-30), με τους Γάλλους να προηγούνται με +10 (40-30).
Στο β’ ημίχρονο η Σεν Κεντέν μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι και τα κατάφερε εύκολα. Ο Κολοσσός έκανε πολλά λάθη και δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός, με αποτέλεσμα η διαφορά συνεχώς να μεγαλώνει. Το σκορ έγινε 50-34 (25’) και με δύο βολές του Κέρκγουντ, η ψαλίδα άνοιξε στο +21 (58-37). Η διαφορά έφτασε τους 25 πόντους (64-39) και το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 66-41.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπική σημασία (71-46 στο 33’), με το παιχνίδι να κρίνεται νωρίς, αφού ο Κολοσσός πέταξε λευκή πετσέτα στο παρκέ και δεν μπόρεσε να αντιδράσει απέναντι στον Τραορέ και την παρέα του. Η διαφορά έφτασε και τους 31 πόντους (80-49 στο 38’), με τους «θαλασσί» να παρουσιάζουν κακό πρόσωπο και να μειώνουν στο τέλος σε 80-54 για να λήξει το παιχνίδι με +30 για τους Γάλλους.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-17, 40-30(ημ.,), 66-41, 84-54
Διαιτητές: Μπαλντίνι- Γιάκομπς- Κούκελτσικ
ΣΕΝ ΚΕΝΤΕΝ (Mahe): Ντιακιτέ, Τραορέ 27(4), Γκουντού- Σινά 6(2), Ονιάνγκ 4, Πφίστερ 6, Ρόμπινσον 9(1), Μουρ 13(2), Ολέζνιτσακ 10, Σίλβα, Κέρκγουντ 9(1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σιγάλας): Γκάουντλοκ 4, Νέλσον 9(3), Σλαφτσάκης, Κολοβέρος 4, Τσαϊρέλης 2, Οκόρο 12, Πετρόπουλος 3(1), Χατζηνικόλας, Μπιλλής 1, Γκαλβανίνι 2, Περάντες 2, Ντανουσεβίτσιους 15(2).