ΑΕΡΑ: Ιστορική πρόκριση με ήρωα τον Τσαβαρή

Ιδανικό ήταν το επίσημο φετινό αγωνιστικό ξεκίνημα της ΑΕΡΑ, η οποία με ήρωα τον τερματοφύλακα Τσαβαρή, επιβλήθηκε την Κυριακή στο γήπεδο Αφάντου του Σαρωνικού Αναβύσσου με 3-2 στον “ψυχοβγάλτη” των πέναλτι (κ.α. και παράταση 1-1) και προκρίθηκε στη 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, κλείνοντας το εντός έδρας ραντεβού με τη Νέα Ιωνία. Οι κυπελλούχοι Δωδεκανήσου ξεκίνησαν το ματς καταθέτοντας ενέργεια και αυτοπεποίθηση κόντρα σ’ έναν αντίπαλο που ξόδεψε αρκετό χρόνο μέχρι να βρει τα πατήματά του. Η υπεροχή του συγκροτήματος του Πέτρου Ζουρούδη καρποφόρησε στο 18′, όταν μετά από σέντρα – “λουκούμι” του Μαχαιρά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Χαλκιαδάκης σημάδεψε την απέναντι γωνία της εστίας του Κούμη με άψογο τελείωμα.
Μετά το εις βάρος τους γκολ οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μπαίνουν στο πνεύμα της αναμέτρησης, κέρδισαν μέτρα και στο 44′ έχασαν μοναδική ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια, όταν ο Τσαβαρής εξουδετέρωσε πλασέ του Γκαβασιάδη από θέση τετ α τετ, μετά από έξοχη μπαλιά του Δελαπόρτα.
Από τις αρχές της επανάληψης ο Σαρωνικός έδειξε να πατάει καλύτερα και με μεγαλύτερη σιγουριά στο γήπεδο, ανταμοιβόμενος στο 60′ με το γκολ της ισοφάρισης.
Μετά από προσωπική ενέργεια του Δελαπόρτα η μπάλα στρώθηκε στον Τσούκα, ο οποίος “έγραψε” το 1-1 με ωραίο πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
Το υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας του αγώνα κύλησε στην ισορροπία, με τις δύο ομάδες επιστρατεύουν τη δύναμη και τις αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι λιγοστές.
Στην παράταση η μάχη συνεχίστηκε με μεγαλύτερη ένταση παρά την εμφανή κόπωση των ποδοσφαιριστών, με τον Σαρωνικό να δείχνει πιο φρέσκος και να επισκέπτεται περισσότερες φορές με αξιώσεις την αντίπαλη μεγάλη περιοχή. Εν τέλει, η πρόκριση έμελλε να παιχθεί στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου έλαμψε ο Τσαβαρής, χαρίζοντας την πρόκριση στην ΑΕΡΑ με τρεις αποκρούσεις.
Η σειρά των εκτελέσεων: Γιώργου (Α.Ε.Ρ.Α.) 1-0
Γκαβασιάδης (Σαρωνικός Αναβύσσου) 1-1 Δωματάς (Α.Ε.Ρ.Α.) απέκρουσε ο Κουμής
Μπαριτάκης (Σαρωνικός Αναβύσσου) 1-2
Μωραΐτης (Α.Ε.Ρ.Α.) 2-2