Απόλλωνας Καλυθιών: Νίκησε, παίρνοντας γεύση από το πείσμα του ανταγωνισμού

Αγώνα στον οποίο διακυβεύονταν βαθμοί θύμισε το σαββατιάτικο φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στον Απόλλωνα Καλυθιών και τον Αστέρα Μασάρων, στο γήπεδο του πρώτου. Μέχρι να φτάσει στη νίκη με 3-1, η ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη είδε κι έπαθε, καθώς βρήκε απέναντι της έναν σκληροτράχηλο και μεθοδικό αντίπαλο, που έμεινε ανταγωνιστικός μέχρι την τελική ευθεία ενός ματς, από το οποίο δεν έλειψαν τα νεύρα.
Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν από το ξεκίνημα την πρωτοβουλία των κινήσεων αναζητώντας τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, ωστόσο οι επιθέσεις τους “έσπαγαν” πάνω στην καλά οργανωμένη άμυνα του συγκροτήματος του Παναγιώτη Καρίκη, που με πολύ τρέξιμο και αλληλοκαλύψεις κράτησε την μπάλα μακριά από τη ζώνη κινδύνου και ταυτόχρονα προσπαθούσε να “χτυπήσει” στην κόντρα επίθεση, ωστόσο χωρίς το απαιτούμενο καθαρό μυαλό.
Έπρεπε να συμπληρωθούν 27 λεπτά αγώνα για να καταγραφεί η πρώτη καλή στιγμή, με τον Στελλά να εξουδετερώνει την επικίνδυνη σέντρα σουτ του Ιντρίζι. Δύο λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακας του Αστέρα απέκρουσε το ωραίο σουτ που επιχείρησε στην κίνηση ο Λαγκεσίρα μετά από σέντρα του Ιντρίζι, ενώ στο 39′ τρίτωσε τις επεμβάσεις του, σε σουτ του Σπαχιού έξω από τη μεγάλη περιοχή.
Στην επανάληψη ο ρυθμός της συνάντησης ζωήρεψε περαιτέρω, με τις δύο ομάδες να επιστρατεύουν ακόμα μεγαλύτερο πείσμα. Στο 50′ και μετά από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων η μπάλα στρώθηκε στον Ιντρίζι που αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ την ίδια τύχη είχε η κεφαλιά του Αθανασίου στο 57′.
Ο Απόλλωνας άρχισε να ανεβάζει περισσότερους ποδοσφαιριστές προς την απέναντι πλευρά του γηπέδου, με τον Αστέρα να αρχίζει να βρίσκει περισσότερους χώρους στην κόντρα και να γίνεται πιο απειλητικός.
Μάλιστα, στο 61′ έχασε μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί, όταν μετά από μπαλιά του Νικήτα, ο ολομόναχος Λυμπερόπουλος πλάσαρε πάνω στην έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα εκτός εστίας.
Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Γκάμμις να απολέσει τετ α τετ μετά από μεταβίβαση του Λυμπερόπουλου, ενώ στο 63′ επιχείρησε να απαντήσει ο Κιοσέογλου, που είδε τον Στελλά να αποκρούει το έξυπνο πλασέ του.
Στο 64’ η επιμονή των γηπεδούχων καρποφόρησε, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Αθανασίου έκανε με κοντινό πλασέ το 1-0.
Στο 69′ ο Κιλασίν μάρκαρε τον Σπαχιού εντός της μεγάλης περιοχής με τον διαιτητή Μοσχή να καταλογίζει πέναλτι υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των Μασαρενών, οι οποίες δεν έπιασαν μεν τόπο, ωστόσο τόπο έπιασε η εκτίναξη του Στελλά, που απέκρουσε στη γωνία του την εκτέλεση του Σπαχιού.
Ο Αστέρας πήρε τα πάνω του και στο 76′ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με σκόρερ τον Γκάμμις, ο οποίος αξιοποίησε με πλασέ στην κλειστή γωνία του Δαρζέντα την μπαλιά του Χατζημανώλη στην πλάτη της άμυνας.
Ο Απόλλωνας δεν πτοήθηκε, αύξησε την πίεσή του κι αφού κατέγραψε δύο καλές στιγμές στο 79′ σε απ’ ευθείας φάουλ του Κιοσέογλου και στο 80′ σε κεφαλιά του Ιντρίζι (ο Στελλάς βρέθηκε και στις δύο περιπτώσεις σε ετοιμότητα), στο 82′ έφτασε στο 2-1.
Ο Μαγιόγλου πλάσαρε μέσα από την καρδιά της μεγάλης περιοχής, ο Νικήτας έκανε το τάκλιν πάνω στη γραμμή της εστίας, ωστόσο κατά τον διαιτητή η μπάλα πέρασε ολόκληρη τη γραμμή, απόφαση για την οποία οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα.
Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 89′, όταν μετά το γύρισμα του Ιντρίζι, ο Κιοσέογλου δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει εύστοχα από κοντά.