Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας: Χάλκινο μετάλλιο για τον Χαρόβα και την Παπαδημητρίου- Σταμπόρη

Σε εξέλιξη βρίσκεται το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Πίστας το οποίο φιλοξενείται στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ.
Στη διοργάνωση συμμετέχουν αθλητές και αθλήτριες από τα Δωδεκάνησα, με τις πρώτες διακρίσεις να είναι γεγονός.
Συγκεκριμένα, η Ειρήνη Παπαδημητρίου- Σταμπόρη του Ροδήλιου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Όμνιουμ των Γυναικών, την 3η θέση και το χάλκικο μετάλλιο κατέκτησε και ο Μιλτιάδης Χαρόβας του Ροδήλιου στο Σπριντ των Ανδρών, ενώ ο Ροδίτης Νίκος Δράκος του Α.Ο. Θησέας πήρε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο Όμνιουμ των Ανδρών.
Στη σχετική ανακοίνωση που εκδόθηκε προς ενημέρωση αναφέρονται τα ακόλουθα:
«Ο Ζήσης Σούλιος (ΠΣ Αίολος) πρωταθλητής Ελλάδας 2024 στο Όμνιουμ Ανδρών με 172 βαθμούς. Αργυρό μετάλλιο για τον Νίκο Δράκο (ΑΟ Θησέας, 154β.) και χάλκινο για το Νίκο Μάνθο (ΠΓΣ Λάρισας, 123β.).
Στο Σπριντ Ανδρών, ο Κωνσταντίνος Λιβανός (ΠΟΧ Τάλως) αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας, με δεύτερο τον Γιάννη Καλογερόπουλο (ΠΟ Πάτρας) και τρίτο τον Μιλτιάδη Χαρόβα (Ροδήλιος ΠΟ Ρόδου).
Στο Σπριντ Γυναικών, πρωταθλήτρια Ελλάδας η Δέσποινα Τουρλη (ΠΟ Πάτρας), με δεύτερη την Βασιλική Κόκκαλη (ΠΓΣ Λάρισας) και τρίτη την Χριστιάννα Ζαχαριουδάκη (ΠΟΧ Τάλως).
Πρωταθλήτρια Ελλάδας 2024 στο Όμνιουμ Γυναικών η Αργυρώ Μηλάκη (ΠΑΣ Άτλας Ρεθύμνου) με 139 βαθμούς. Αργυρό μετάλλιο για τη Βασιλική Κόκκαλη (ΠΓΣ Λάρισας, 118β.) και χάλκινο για την Ειρήνη Παπαδημητρίου- Σταμπόρη (Ροδήλιος ΠΟ Ρόδου, 107β.).