ΡΟΑ: Φινάλε με επιτυχία στο European Summer Cups 2024

• Την 1η θέση κατέκτησε η Σουηδία και την 2η η Ιταλία που προκρίθηκαν στην τελική φάση του Billie Jean King Cup Juniors. Στην 3η θέση τερμάτισε η Ελλάδα

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία το European Summer Cups 2024, που φιλοξενήθηκε γι’ ακόμα μία χρονιά στις εγκαταστάσεις του Ροδιακού Ομίλου Αντισφαίρισης, το οποίο ανέδειξε τις ομάδες που προκρίθηκαν στην τελική φάση του Billie Jean King Cup Juniors.
Την 1η θέση κατέκτησε η Σουηδία, η οποία επικράτησε στον τελικό της Ιταλίας με 3-0, με τις δύο Εθνικές Ομάδες να παίρνουν το εισιτήριο για την τελική φάση.
Η Ελλάδα με τις Μυρτώ Πρωιμάκη, Κατερίνα Ουσταμπασίδου και Βάλια Γορανίτη κατέκτησε την 3η θέση μετά από μια συναρπαστική νίκη με 2-1 επί της Κύπρου, η οποία τερμάτισε στην 4η θέση.
Στην ανακοίνωση που εκδόθηκε από τους διοργανωτές προς ενημέρωση αναφέρονται τα ακόλουθα:
«Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το European Summer Cups 2024 του Billie Jean King Cup Juniors, που φιλοξενήθηκε από τον Ροδιακό Όμιλο Αντισφαίρισης σε συνεργασία με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, υπό την αιγίδα της ΕΦΟΑ και της Tennis Europe.
Στον τελικό, η Σουηδία αναδείχθηκε νικήτρια επικρατώντας της Ιταλίας με σκορ 3-0. Και οι δύο χώρες εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στην τελική φάση του Billie Jean King Cup Juniors, αποδεικνύοντας την υψηλή αγωνιστική τους αξία.
Η Ελλάδα κατέκτησε την 3η θέση μετά από μια συναρπαστική νίκη με 2-1 επί της Κύπρου, η οποία τερμάτισε στην 4η θέση.
Η τελική κατάταξη των υπόλοιπων χωρών είναι η εξής: 5η θέση για τη Βουλγαρία, 6η για την Τουρκία, 7η για τη Μάλτα και 8η για την Αρμενία.
Στην ομιλία του, ο πρόεδρος του Ροδιακού Ομίλου Αντισφαίρισης, κ. Βασίλης Αράπης, εξέφρασε την ικανοποίησή του για την άρτια οργάνωση και την επιτυχία της διοργάνωσης.
Ο κ. Αράπης ανέφερε τα ακόλουθα:
‘’Η φετινή διοργάνωση του European Summer Cups στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, λαμβάνοντας τεράστια προβολή από την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Τένις. Τα θετικά σχόλια όλων των συμμετεχόντων, τόσο για την εντυπωσιακή τελετή έναρξης στην Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου όσο και για την οργάνωση του τουρνουά, μας τιμούν ιδιαίτερα.
Θερμές ευχαριστίες αξίζουν στους εθελοντές, τους προπονητές και τους συντηρητές του Ομίλου για την αφοσίωση και την προσπάθειά τους. Επίσης, οφείλουμε μια ξεχωριστή αναφορά στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, χωρίς την στήριξη της οποίας η διοργάνωση μιας τόσο μεγάλης αθλητικής εκδήλωσης δεν θα ήταν εφικτή’’.
Ο Ροδιακός Όμιλος Αντισφαίρισης δεσμεύεται να συνεχίσει την παράδοση φιλοξενίας κορυφαίων διεθνών αθλητικών γεγονότων, προβάλλοντας το νησί της Ρόδου και το άθλημα του τένις σε όλη την Ευρώπη και τον κόσμο».