Βαριά φιλική ήττα του Κολοσσού από τον Προμηθέα Πάτρας!

Φιλική ήττα με διαφορά 25 πόντων (82-57) γνώρισε ο Κολοσσός στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας. Στο δεύτερο του φιλικό παιχνίδι για φέτος, ο Κολοσσός είχε πολύ καλή παρουσία στο α’ ημίχρονο και έδειξε κακό πρόσωπο στη συνέχεια. Οι “θαλασσί” προηγήθηκαν με +10 στο ημίχρονο (42-32), αλλά στη συνέχεια πέτυχαν μόλις 15 πόντους, έναντι 50 του Προμηθέα Πάτρας! Ένα πολύ καλό πρόσωπο για τα δεδομένα της εποχής έδειξε ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο, στο δεύτερο του φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Οι “θαλασσί” παρουσιάσαν μία πολύ καλή εικόνα, είχαν ωραίες συνεργασίες και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (42-32). Στη συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν άρδην… Ο Προμηθέας έλεγξε απόλυτα το ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να κάνει απίστευτο επιμέρους σκορ 50-15(!) και να κερδίσει τους Ροδίτες. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 21-7 στο γ’ δεκάλεπτο και με 29-8 στο τελευταίο, φτάνοντας εύκολα στην επικράτηση. Ο Γιώργος Σιγάλας έκανε αρκετές δοκιμές, χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του (δεν έπαιξε φυσικά ο Νίκος Καμαριανός) και η ομάδα θα επιστρέψει στη βάση της για να αναχωρήσει ξανά το Σάββατο για την Αθήνα!