Μιχαήλ «άγγελος» πρόκρισης!

Μεγάλη νίκη-πρόκριση στη ημιτελική φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου πέτυχε ο Φοίβος Κρεμαστής, ο οποίος επικράτησε του Διαγόρα με 5-4 στα πέναλτι και ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση έληξαν με σκορ 1-1. Οι παίκτες του Σάββα Ορφανίδη παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι και παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ με 3-2, κατάφεραν να «γυρίσουν» την εις βάρος τους κατάσταση, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Κεφάλα, ο οποίος απέκρουσε δύο εκτελέσεις των «κυανέρυθρων» και σκόραρε στην τελευταία της ομάδας του, χαρίζοντας της τη σπουδαία νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να επιδίδονται στα πρώτα λεπτά σε παιχνίδι κέντρου και τον Διαγόρα να έχει την πρώτη καλή φάση στο 10ο λεπτό, όταν το σουτ του Μπρέσκα, απέκρουσε με υπερένταση ο Κεφάλας. Οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μετά τη συμπλήρωση των πρώτων 20 λεπτών του αγώνα, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει σοβαρά την εστία του Κρεμαστενών, οι οποίοι από την πλευρά τους προσπαθούσαν να κρατήσουν μακριά από τα καρέ τους, τους «κυανέρυθρους» και να φανούν επικίνδυνοι, χωρίς όμως και αυτοί να μπορέσουν να δημιουργήσουν κάτι καλό μπροστά στο τέρμα του Ταμπάση.

Στο 40’ ο «γηραιός» έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος, όταν μετά τη σέντρα του Ζουρούδη, ο Μπρέσκα έκανε από κοντά το πλασέ, όμως ο Κεφάλας του «είπε» όχι , διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο Διαγόρας μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο ξεκίνημα της πίεσε την άμυνα του Φοίβου. Στο 50’ ο Λυμπερόπουλος νικήθηκε από τον Κεφάλα, όντας σε πλεονεκτική θέση για γκολ, ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του επιθετικού των «κυανέρυθρων» και πρώην των Κρεμαστενών στο 60’. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπρέσκα δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με την κεφαλιά που επιχείρησε από τη μικρή περιοχή, ενώ το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 65’, όταν ο Μπρέσκα έκανε τη σέντρα, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν με τον Ζουρούδη να σουτάρει πάνω στα σώματα και τον Πεταυράκη να παίρνει το «ριμπάουντ» και να μην αστοχεί με σουτ μέσα από την περιοχή, «γράφοντας» το 0-1.

Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να «συνέλθουν» από το γκολ που δέχθηκαν και στο 73’ έφτασαν στην ισοφάριση, με τον Αξιώτη να βγάζει όμορφη κάθετη πάσα στον Αγγελόπουλο, και τον σέντερ φορ του Φοίβου (και πρώην του Διαγόρα) να πλασάρει εύστοχα από κοντά για το 1-1. Οι Κρεμαστενοί προσπάθησαν στη συνέχεια να εκμεταλλευτούν το καλό «μομέντουμ» μετά το τέρμα που σημείωσαν, όμως η άμυνα του Διαγόρα λειτούργησε σωστά και το σκορ παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Τάσου Γιαννουκά, που οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Στα πρώτα λεπτά του έξτρα χρόνου, ο «γηραιός» απείλησε με τον Καπουράνη, ο Φοίβος «απάντησε» με το καλό σουτ του Δελαπόρτα που απέκρουσε ο Ταμπάσης, όμως τις καλύτερες φάσεις τις είχαν και πάλι οι φιλοξενούμενοι, με τους Καπουράνη (98’) και Μπρέσκα (104’) να μην βρίσκουν στόχο από πλεονεκτική  θέση εντός περιοχής.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ήταν μοιρασμένο με τον ρυθμό να πέφτει, λόγω και της κούρασης των παικτών των δύο ομάδων και τον Διαγόρα να φτάνει κοντά στο γκολ στο 112’, όταν ο Καπουράνης με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κεφάλα και τον Φοίβο να έχει επίσης τη δική του ευκαιρία να «κλέψει» το ματς, όμως ο Αγγελόπουλος στο 115’ δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε και οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί οι παίκτες του Φοίβου ήταν περισσότεροι ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη-πρόκριση επικρατώντας με 5-4. Η διαδικασία των πέναλτι:

Ζουρούδης  0-1

Αγγελόπουλος  1-1