Φιλική νίκη του Εσπέρου Κω κόντρα στον Ο.Φ.Η.!

Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση οι παίδες του Εσπέρου Κω κέρδισαν σήμερα τον Ο.Φ.Η. με 53-51 και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο Promitheas Park Tournament. Η ομάδα του Δημήτρη Χατζηστέργου ανέβασε την απόδοση της στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τη φιλική νίκη απέναντι στους Κρητικούς. Ο Ο.Φ.Η. είχε το προβάδισμα στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, αλλά οι Κώοι αντέδρασαν ιδανικά, έπαιξαν καλή άμυνα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Παρότι δεν μπήκαν δυνατά οι παίδες του Εσπέρου στο ξεκίνημα του αγώνα (13-4), σταδιακά ισορρόπησαν το παιχνίδι στο τέλος του 1ου δεκάλεπτου (17-14). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να προηγείται (26-21). Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίδες του κωακού συλλόγου ήταν εμφανώς βελτιωμένοι με σημείο αναφοράς την άμυνα, ξέφυγαν στο σκορ με 42-50, κάνοντας επί μέρους σκορ 0-14 στις αρχές του 4ου δεκάλεπτου. Στα τελευταία δύο λεπτά ο Ο.Φ.Η. προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ, όμως οι Κώοι διατήρησαν το προβάδισμα και πανηγύρισαν τη φιλική νίκη, έχοντας κορυφαίο τον Χλαπάνη, που πέτυχε περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του. Αύριο το πρωί (09:15) ο Έσπερος Κω θα δώσει το τρίτο του φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο την Α.Ε.Κ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-14, 26-21(ημ.), 39-36, 51-53
Ο.Φ.Η. (Ασβεστάς- Πετεινός): Μανουσάκης 10(3), Φοδελιανάκης 5(1), Κουκουλάκης 7, Ζαμπετάκης 2, Σφακιανάκης 9(1), Πατεράκης 5(1), Πετεινός 5(1), Σφυρινάκης, Χωματάς 5(1),Δάνδαλης 3(1), Γκεορκάτζε
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ (Χατζηστεργος- Καπλανιδης): Ποταμιάνος, Δρεττάκης, Χατζηστέργος Π., Τασούλης, Σπατιώτης 3, Χλαπάνης 27(1), Χατζηστεργος Θ., Λαουμζής 3(1), Πουλιού 3, Παπαχρόνης, Βελισσαρίου, Χότζα 11(1), Χατζηστέργος Μ. 6(2)