Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας: Πρωτιές και διακρίσεις για το Ροδήλιο και τον Νίκο Δράκο

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο Ολυμπιακό ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Πίστας.
Στη διοργάνωση συμμετείχε ο Ροδήλιος με αθλητές και αθλήτριες, αλλά και ο Ροδίτης Νίκος Δράκος, οι οποίοι κατέφεραν να στεφθούν πρωταθλητές και να διακριθούν.
Αναλυτικά:
Η ομάδα του Ροδήλιου Π.Ο. Ρόδου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας 2024 στο Ομαδικό Σπριντ Ανδρών! Ο ΠΟΧ Τάλως και ο ΠΣ Κρόνος Νίκαιας κατέκτησαν τα αργυρά και χάλκινα μετάλλια, αντισοιχα.
Πρωταθλήτρια ομάδα στο Μάντισον ο Α.Ο. Θησέας με τον Νικηφόρο Αρβανίτου και τον Νίκο Δράκο. Αργυρό μετάλλιο για το Ροδήλιο Π.Ο. Ρόδου με τους Κυριάκο Παπασταματάκη και Μιχάλη Σαββάκη, ενώ το χάλκινο κατέκτησε ο ΠΣ Κρόνος Νίκαιας με τους Αλέξανδρο Καρούσο και Κωνσταντίνο Μπερδεμπέ.
Πρωταθλητής Ελλάδας 2024 στο Κέιριν Ανδρών ο Κωνσταντίνος Λιβανός (ΠΟΧ Τάλως). Αργυρό μετάλλιο για τον Μιλτιάδη Χαρόβα (Ροδήλιος Π.Ο. Ρόδου) και χάλκινο για τον Κωνσταντίνο Ντέρο (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας).
Ο Γιώργος Μπουτόπουλος (VC Meilen) πρωταθλητής Ελλάδας 2024 στο Σκρατς Ανδρών, με δεύτερο το Ζήση Σούλιο (ΠΣ Αίολος) και τρίτο το Νίκο Δράκο (ΑΟ Θησέας).
Πρωταθλήτρια Ελλάδας 2024 στο Σκρατς Γυναικών η Ειρήνη Παπαδημητρίου- Σταμπόρη (Ροδήλιος Π.Ο. Ρόδου). Αργυρό μετάλλιο για την Αργυρώ Μηλάκη (ΠΑΣ Άτλας Ρεθύμνου) και χάλκινο για τη Βασιλική Κόκκαλη (ΠΓΣ Λάρισας).
Στο ομαδικό Πουρσουίτ ο ΠΣ Κρόνος Νίκαιας να αναδεικνύεται πρωταθλήτρια ομάδα, με τους Αλέξανδρο Καρούσο, Κωνσταντίνο Ντανοβασίλη, Κωνσταντίνο Μπερδεμπέ και Ηρακλή Μπαλάφα με χρόνο 4:30.175! Ο Ροδήλιος Π.Ο. Ρόδου και ΠΓΣ Λάρισας κατέκτησαν τα αργυρά και χάλκινα μετάλλια, αντίστοιχα.
Πρωταθλήτρια Ελλάδας στους Πόντους Γυναικών (45π.) η Αργυρώ Μηλάκη (ΠΑΣ Άτλας Ρεθύμνου), με δεύτερη την Ειρήνη Παπαδημητρίου- Σταμπόρη (Ροδήλιος Π.Ο. Ρόδου, 25π.) και τρίτη τη Βασιλική Κόκκαλη (ΠΓΣ Λάρισας, 20π.). Στους Άνδρες, πρωταθλητής Ελλάδας ο Ζήσης Σούλιος (ΠΣ Αίολος, 42π.), με το Διονύση Δούζα (ΠΓΣ Λάρισας, 28π.) να κατακτά το αργυρό και το Νίκο Δράκο (ΑΟ Θησέας, 22π.) το χάλκινο μετάλλιο.
Ο Μιλτιάδης Χαρόβας (Ροδήλιος Π.Ο. Ρόδου) αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας 2024 στα 1000μ Ατομικής Χρονομέτρησης! Στη δεύτερη θέση ο Κωνσταντίνος Ντέρος (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) πήρε το ασημένιο μετάλλιο και στην τρίτη θέση ο Ηρακλής Μπαλάφας (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας)το χάλκινο μετάλλιο.
Η Δέσποινα Τουρλή (ΠΟ Πάτρας) πρωταθλήτρια Ελλάδας 2024 στα 500μ Ατομικής Χρονομέτρησης! Αργυρό μετάλλιο για τη Βασιλική Φραγκιουδάκη (Κύδων Χανίων) και χάλκινο για τη Βαρβάρα Φασόη (Παναθηναϊκός).
Ο Νίκος Δράκος (ΑΟ Θησέας) ήταν ο πρωταθλητής Ελλάδας στο Ατομικό Πουρσουί Ανδρών με χρόνο 4:30.628. Αργυρό μετάλλιο για τον Κωνσταντίνο Μπερδεμπέ (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) και χάλκινο για τον Δημήτρη Κατσίμπουρα (Παναθηναϊκός). Στις Γυναίκες, πρωταθλήτρια Ελλάδας η Αργυρώ Μηλάκη (ΠΑΣ Άτλας Ρεθύμνου), με δεύτερη τη Βαρβάρα Φασόη (Παναθηναϊκός) και τρίτη τη Βασιλική Κόκκαλή (ΠΓΣ Λάρισας).
Πρωταθλητής Ελλάδας στον Αποκλεισμό Ανδρών (Elimination), ο Ζήσης Σούλιος (ΠΣ Αίολος) με δεύτερο το Νίκο Δράκο (ΑΟ Θησέας) και τρίτο το Γιώργο Μπουτόπουλο (VC Meilen). Στις Γυναίκες, νικήτρια και πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχθηκε η Αργυρώ Μηλάκη (ΠΑΣ Άτλας Ρεθύμνου) με δεύτερη την Ειρήνη Παπαδημητρίου- Σταμπόρη (Ροδήλιος Π.Ο. Ρόδου) και τρίτη τη Ειρήνη Καρούσου (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας).