Ολυμπιακοί Αγώνες: Ανίκητος Μίλτος Τεντόγλου, δεύτερο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες

Μυθικός και ασταμάτητος Μίλτος Τεντόγλου, πραγματοποίησε άψογη εμφάνιση στον τελικό του άλματος εις μήκος και κατάφερε να γράψει ιστορία, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο σε δεύτερους συνεχόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες!
Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν κυρίαρχος καθ’ όλη τη διάρκεια του τελικού, καταφέρνοντας να πάρει την πρωτιά πηδώντας στα 8,48μ. (καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο) στη δεύτερη προσπάθειά του, η οποία αποδείχθηκε αρκετή για να ανέβει για μία ακόμα φορά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου! Αυτό ήταν το 14ο μετάλλιο για τον Τεντόγλου κατά τη διάρκεια της απίστευτης καριέρας του, ενώ παράλληλα έγινε ο δεύτερος άλτης του μήκους που καταφέρνει να διατηρήσει τον τίτλο του σε Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά τον θρυλικό Καρλ Λιούις, ο οποίος κατέκτησε τέσσερα συνεχόμενα χρυσά μετάλλια.
Στη δεύτερη θέση με καλύτερό του άλμα στα 8,36μ., τερμάτισε ο Τζαμαϊκανός, Γουέιν Πίνοκ, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο 19χρονος Ιταλός, Ματία Φουρλάνι, με άλμα στα 8,34μ.
Ο τελικός ξεκίνησε με τον 19χρονο Ιταλό, Ματία Φουρλάνι, να πραγματοποιεί πολύ καλό πρώτο άλμα, στα 8,34μ., ενώ ο Τεντόγλου έκανε 8,27μ. στην πρώτη του προσπάθεια, με τους δυο τους να είναι οι μόνοι που ξεκίνησαν με άλμα μακρύτερα από τα 8 μέτρα.
Ο Φουρλάνι έκανε καλό άλμα (8,25μ.) και στη δεύτερη προσπάθειά του, με τον Εχάμερ να πηδά 8,20μ. ανεβαίνοντας τρίτος. Στο δεύτερο άλμα του, ο Μίλτος έκανε σχεδόν τέλειο πάτημα και πήδηξε στα 8,48μ., κάνοντας την κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο και ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση!
Ο Τζαμαϊκανός, Γουέιν Πίνοκ, έφτασε στα 8,36μ. στη δεύτερη προσπάθεια του, ανεβαίνοντας δεύτερος και αφήνοντας πίσω του τον νεαρό Ιταλό, ο οποίος έκανε άκυρο τρίτο άλμα, ενώ ο Τεντόγλου πήδηξε στα 8,24μ. στην τρίτη του προσπάθεια. Με την ολοκλήρωση των τριών πρώτων αλμάτων, εκτός συνέχειας έμειναν Πράβντιτσα (Κροατία), Γούσκα (Τσεχία), Νταλμέρο (Κολομβία) και ΜακΛέοντ (Τζαμάικα).
Με οκτώ αθλητές να συνεχίζουν, ο Φουρλάνι έκανε άκυρη την τέταρτη προσπάθειά του, ενώ ούτε Πίνοκ κατάφερε να βελτιώσει τη θέση του, ενώ ο Τεντόγλου συνέχισε τα πολύ καλά άλματα, πηδώντας 8,36μ. Ήταν ξεκάθαρο ότι μόνο Φουρλάνι και Πίνοκ θα μπορούσαν να απειλήσουν τον Έλληνα Ολυμπιονίκη, όμως δεν κατάφεραν, με τον Μίλτο να κάνει 8,31μ. στην πέμπτη του προσπάθεια, πριν εξασφαλίσει το χρυσό μετάλλιο, μετά και τις τελευταίες προσπάθειες των Φουρλάνι και Πίνοκ, κάνοντας άκυρη την τελευταία του!

Πηγή: sportfm.gr