Ήττα και δεύτερη θέση για τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος!

Ήττα στα Μελίσσια και δεύτερη θέση για τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος… Η ροδίτικη ομάδα στο μπάσκετ με αμαξίδιο έχασε με 59-46 από τον Παναθηναϊκό στο μπάσκετ με αμαξίδιο. Αυτό σημαίνει ότι στο φάιναλ-φορ θα παίξει με τον Άτλαντα Αθηνών, ενώ στο άλλο ζευγάρι ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τον Μέγα Αλέξανδρο. Η ροδίτικη ομάδα έκανε πολύ κακό α’ ημίχρονο, με αποτέλεσμα να βρεθεί από την αρχή πίσω στο σκορ. Μετά το 7-5, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές με τον Νέλσον και ξέφυγε 14-7, ενώ με νέο σερί 7-0 έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με 21-7. Οι «πράσινοι» ήταν απόλυτα κυρίαρχοι και μάλιστα η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους (30-10 στο 15’), για να λήξει το ημίχρονο με 34-18. Στο β’ ημίχρονο με κορυφαίο τον Μιχάλη Χατζηδημητρίου, ο Γ.Σ.Δ. ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το 25’ και μείωσε σε 55-40 (35’), χωρίς να καταφέρει κάτι καλύτερο, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη και την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-7, 34-18(ημ.), 49-30, 59-46
Διαιτητές: Μπίκας- Σκαλτσής
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κοντός): Αχμέτ 6, Φύτρος, Κατωπόδης, Χρονοπούλου 8, Μαρτσάκης 2, Νέλσον 32, Κοντογιάννης 2, Τριανταφύλλου, Δίτσης 9, Σπάθης, Μιχαλοπούλου
Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μποσγανάς- Μαρουλλάκης): Χατζηκαντής, Χαμαντί 5, Μαλωνάς, Χεναγκίρ 5, Χατζηδημητρίου Μ. 14, Χατζηδημητρίου Ε., Μαρουλλάκης 8, Γκιουρκάν 14.

*Ο Π.Α.Σ.Κ.Α. υποβιβάστηκε στην Α2 Κατηγορία (ο Α.Σ.Κ.Α Ηράκλειο επέστρεψε στην Α1), ενώ θα γίνει αγώνας μπαράζ ανάμεσα στην Α.Ε.Κ. και τον Ηρόδικο Κομοτηνής για μία θέση στα μεγάλα ”σαλόνια” του ελληνικού μπάσκετ με αμαξίδιο!