Αστέρας Παστίδας: Νικητής στο νήμα σ’ ένα μέτριο απόγευμα

Μάλλον περισσότερα περίμεναν οι προπονητές του Αστέρα Παστίδας και του Ιάλυσου Μιχάλης Πολιάς και Γιώργος Φυτάς αντίστοιχα, από τις ομάδες τους στο σαββατιάτικο μεταξύ τους φιλικό παιχνίδι στο γήπεδο της Παστίδας.
Μετά από ένα μέτριο και στο μεγαλύτερο διάστημά του ισορροπημένο ματς με λίγες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες, ο Αστέρας έφτασε στη νίκη με 1-0, με σκόρερ τον νεαρό Πολιά οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε.
Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αρκετά “σφιγμένες” και αμφότερες αντιμετώπισαν δυσκολίες στη δημιουργία.
Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 20′, όταν ο Λεωνίδου είδε την κίνηση του Αυγενικού στο δεύτερο δοκάρι και του πέρασε την μπάλα, με τον Τσιγάρο να αποκρούει το σουτ του τελευταίου.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Ιάλυσος απάντησε με κλασική ευκαιρία με πρωταγωνιστές τους Πελαρδή και Καλημέρη. Ο πρώτος έβγαλε ωραίο σέντρα προς την καρδιά της αντίπαλης άμυνας, με τον δεύτερο να πιάνει την κεφαλιά και τον Λεμονάκη να αποκρούει εντυπωσιακά.
Στο 57′ ο Λεονταρόπουλος κινήθηκε στην αριστερή πτέρυγα, πάσαρε παράλληλα στον Λιαμή που πλάσαρε άστοχα από καλή θέση, ενώ στο 82′ σημειώθηκε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης. Ο Λιαμής σούταρε με δύναμη έξω από το μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και στρώθηκε στον Κυρίτση, εκείνος επιχείρησε νέο σουτ και ο Πολιάς “διόρθωσε” με προβολή την πορεία της, στέλνοτάς τη στα δίχτυα.