Κύπελλο Δωδεκανήσου: Ο Κιοσέογλου έστειλε το τρόπαιο στ’ Αφάντου

Η ΑΕΡ Αφάντου είναι η κυπελλούχος Δωδεκανήσου για την σεζόν 2023-2024 έπειτα από την επικράτησή της με σκορ 1-0 σε βάρος του ΓΑΣ Ιάλυσος στον 77ο τελικό του Κυπέλλου Δωδεκανήσου που διεξήχθη στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας.
Οι Αφαντενοί είχαν ως μεγάλο πρωταγωνιστεί τον Τάσο Κιοσέογλου ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 84ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δημήτρη Τσιγάρου, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 που χάρισε το τρόπαιο στους «ερυθρόλευκους» του Δημήτρη Γκάιδα.
Να σημειώσουμε ότι από το 11ο λεπτό ο ΓΑΣ Ιάλυσος αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο έπειτα από την αποβολή του Χότζα με απευθείας κόκκινη κάρτα.
11ο λεπτό: Ο Χότζα ανέτρεψε τον Λαθούρη λίγο έξω από την περιοχή με το διαιτητή της αναμέτρησης Τάσο Σιδηρόπουλο να υποδεικνύει την παράβαση και να αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον αμυντικό των «τοξοβόλων».
42ο λεπτό: Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Γιώργου στην «πλάτη» της άμυνας της ΑΕΡΑ με τον Χατζησάββα να γίνεται κάτοχος την μπάλα και να σουτάρει από καλή θέση, στέλνοντάς την στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
50ο λεπτό: Κάθετη πάσα στον κενό χώρο του Χατζησάββα προς τον Εμπουμπά που… βρήκε σε θέση τετ α τετ, ωστόσο ο τερματοφύλακας της ΑΕΡΑ Καπούταγλης κινήθηκε γρήγορα και πρόλαβε τον επιθετικός του ΓΑΣ Ιάλυσος πριν πλασάρει.
84ο λεπτό, γκολ: ο Τάσος Κιοσέογλου με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Τσιγάρου που δεν μπόρεσε να αντιδράσει, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 για την ΑΕΡΑ.
ΓΑΣ Ιάλυσος (Παναγιώτης Σπάρταλης): Τσιγάρος, Πατσίλης (88ο Πελαρδής), Ιντρίζι (73ο Βλαχάβας), Τερζίου, Καραγεώργης, Χότζα, Γιώργου, Χατζησάββας, Δωματάς, Χατζηνικόλας (88ο Κάμπα), Εμπουμπά (64ο Ραπάι).
ΑΕΡΑ (Δημήτρης Γκάιδας): Καπούταγλης, Παναγιωτόπουλος, Νόνης, Στοϊνοβιτς (79ο Αντωνίου), Κορλός, Σταματούλας (58ο Κιοσέογλου), Κεσίδης, Ζέελεφ, Κουτσιανικούλης, Γκέτσι (83ο Σπαχιού), Λαθούρης.
Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε ότι ο διαιτητής της αναμέτρησης Τάσος Σιδηρόπουλος και οι βοηθοί του Πριόνας και Κουρμαδιάς, μετά το τέλος της αναμέτρησης δεν έμειναν για να παραλάβουν τα μετάλλια τους, όπως ορίζει το πρωτόκολλο, εξαιτίας του ότι μερίδα φιλάθλων τους έβριζε, έχοντας παράπονα από τις αποφάσεις τους κατά τη διάρκεια του αγώνα.