Ο ψυχωμένος Διαγόρας “λύγισε” στα πέναλτι!

Δεν πειράζει, ψηλά το κεφάλι… Ο παθιασμένος και ψυχωμένος Διαγόρας λύγισε στη διαδικασία των πέναλτι από τον Παναιτωλικό, από τον οποίο έχασε με 4-3. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν με 1-1, με τον Διαγόρα να παρουσιάζει ένα πολύ καλό πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.Οι «κυανέρυθροι» ήταν εξαιρετικοί και απείλησαν την ομάδα του Αγρινίου με αποκλεισμό, ωστόσο ο Φέκκας και ο Νικόλης ήταν μοιραίοι στη διαδικασία των πέναλτι και ο Παναιτωλικός προκρίθηκε στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας.
Εξαιρετική παρουσία είχε ο Διαγόρας στο α’ ημίχρονο του αγώνα με τον Παναιτωλικό… Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Γιάννη Πετράκη προηγήθηκε στο σκορ με τον Βοϊλη, ο «γηραιός» αντέδρασε ιδανικά και κατάφερε να ισοφαρίσει στο ημίωρο με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιχάλη Μανιά. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν προβλήματα από αριστερά στον Διαγόρα, ο οποίος όμως ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος σε κάθε του αντεπίθεση. Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με τον Διαγόρα να μην κινδυνεύει ιδιαίτερα. Οι φάσεις ήταν λιγότερες και η ομάδα του Θωμά Γράφα κράτησε σχετικά εύκολα μακριά από την εστία της τους επιθετικούς του Παναιτωλικού. Στην παράταση η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ήταν καλύτερη και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει, με τον Διαγόρα να είναι τυχερός στη φάση με τον Χατζηθεοδωρίδη. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη… ρωσική ρουλέτα των πέναλτι.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
3’: Παράλληλη σέντρα του Τορεχόν, δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τους αμυντικούς του Διαγόρα
5ο: Δυνατό σουτ του Λεσάι από αριστερά, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
10’: Ο Ξενιτίδης κατέβασε πολύ ωραία τη μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει όπως ήθελε τον Αυγερινό και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
16’: Ανάποδο ψαλιδάκι του Αντεσίνα, δεν ανησύχησε τον Στεργιάκη
18ο: Ο Φρεντερίκο Ντουάρτε εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια των αμυντικών του Διαγόρα, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ
22’: Ο Τορεχόν έκανε τη συρτή σέντρα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Βοϊλης σε κενή εστία έκανε το 0-1 για τον Παναιτωλικό!
30’: Πέναλτι για τον Διαγόρα… Ο Αντεσίνα ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο Διαγόρας κέρδισε πέναλτι… Ο Μιχάλης Μανιάς εκτέλεσε άψογα και ο «γηραιός» ισοφάρισε σε 1-1.
41’: Εκτέλεση κόρνερ του Λούκιτς, κεφαλιά σε δεύτερο χρόνο του Σταματούλλα, με τη μπάλα να περνάει τη γραμμή, αλλά η φάση να θεωρείται ως μη γενόμενη, αφού δόθηκε οφσάιντ.
42’: Από αριστερά το σουτ του Ακόστα, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
46’: Φανταστική ατομική ενέργεια του Αντεσίνα, ο οποίος έκανε τη σέντρα, αλλά ο Μανιάς δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά.
59’: Μετά από σέντρα του Μλάντεν, ο Φρεντερίκο Ντουάρτε έκανε την κεφαλιά, αλλά δεν ανησύχησε ο Αυγερινός.
73’: Ο Φρεντερίκο Ντουάρτε βρέθηκε σε πολύ καλή θέση για να σκοράρει, ωστόσο το σουτ του κόντραρε και η μπάλα έφτασε στην αγκαλιά του Αυγερινού
75’: Σουτ του Αντεσίνα, δεν ανησύχησε ο Στεργιάκης

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ
93’: Επικίνδυνη σέντρα για τους φιλοξενούμενους, η μπάλα έφτασε στον Μπρούνο Ντουάρτε που αιφνιδιάστηκε και η μπάλα έφυγε άουτ.
97: Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Χατζηθεοδωρίδη, η μπάλα αιφνιδίασε τον Αυγερινό και χτύπησε στο αριστερό δοκάρι
100’: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό… Φάουλ του Μπουζούκη, εξαιρετική γυριστή κεφαλιά του Μλάντεν, απέκρουσε σε κόρνερ ο Αυγερινός
117’: Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, αλλά το σουτ του Μπαλντασάρα έφυγε άουτ