Ήττα με τον ίδιο τρόπο για τον Κολοσσό στο Μαρούσι!

Όπως έχασε στην πρεμιέρα από τον Πανιώνιο, έτσι ηττήθηκε και σήμερα ο Κολοσσός στον Άγιο Θωμά από το Μαρούσι με 70-67. Οι “θαλασσί” προηγήθηκαν με +10 και ήταν μάλιστα καλύτεροι στο α’ ημίχρονο, αλλά δεν άντεξαν στη συνέχεια και γνώρισαν τη δεύτερη τους ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια. Μεγάλοι πρωταγωνιστές της νίκης του Αμαρουσίου ήταν ο Ρέινολντς, ο οποίος είχε αμφισβητηθεί και ο Στόουβς ενώ για τον Κολοσσό φάνηκε αισθητά η απουσία του Περάντες.
Καλύτερο ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα του α’ δεκαλέπτου το Μαρούσι, το οποίο προηγήθηκε ακόμη και με+7. Το ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο στον Άγιο Θωμά (2-3 και 4-6), με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να βρίσκει λύσεις με τον Στόουβ και να κάνει το σκορ 11-6 (5’). Ο Αμερικανός του Αμαρουσίου πέτυχε εννέα συνεχόμενους πόντους και μαζί με τον Φρίντρικσον έκαναν το σκορ 18-11. Με τρίποντο του Νέλσον και σερί 0-5, οι Ροδίτες μείωσαν σε 18-16, που ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.
Στο β’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός έλεγξε απόλυτα το ρυθμό και μάλιστα κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με διψήφια διαφορά. Με τρίποντο του Νέλσον, η ομάδα του Γιώργου Σιγάλα πέρασε μπροστά 18-19, αλλά το Μαρούσι απάντησε και προσπέρασε με 23-19 (12’). Από κει και πέρα με όπλο τα τρίποντα (7/13 στο α’ ημίχρονο) και τους δραστήριους Κολοβέρο και Χατζηνικόλα να δίνουν λύσεις, ο Κολοσσός έκανε συνολικό σερί 5-17 και το 18-11 έγινε 23-28. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 27-28, αλλά οι «θαλασσί»… έτρεξαν νέο σερί 0-9 και ξέφυγαν με 27-37 (19’), για να τελειώσει το ημίχρονο με 29-37 και επιμέρους σκορ 11-21 υπέρ του Κολοσσού.
Στο γ’ δεκάλεπτο τα δεδομένα άλλαξαν, αφού οι «θαλασσί» δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες λύσεις και πολυφωνία στο σκοράρισμα. Ο Κολοσσός δεν είχε καλές επιλογές και μετά το 34-43, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με σερί 11-1, πήραν το προβάδισμα 45-44 (28’) με τρίποντο του Ρέινολντς. Μέχρι το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Κολοσσό να σκοράρει ξανά με buzzer beater (αυτή τη φορά του Μπιλλή) και να προηγείται με 50-52.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα των βορείων προαστίων βρήκε ρυθμό με τα τρίποντα του κορυφαίου Ρέινολντς και ξέφυγε με +6 (58-52 στο 33’). Με τέσσερις πόντους του Οκόρο, ο Κολοσσός πλησίασε σε 58-56 (34’), με το Μαρούσι να κάνει το 62-58 (35’) με τον Λάγκεβαϊν. Με μεγάλο τρίποντο ο Γκάουντλοκ μείωσε σε 62-61, αλλά ο Ρέινολντς ήταν και πάλι εκεί (64-61 στο 37’). Με δύσκολη προσπάθεια ο Ντανουσεβίτσιους μείωσε σε 64-63, αλλά στην πιο καθοριστική ίσως φάση του αγώνα ο Στόουβ με τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης (στο 2.09’) έκανε το 67-63. Ο Οκόρο έκανε βήματα στο 1.58, αλλά ο Φρίντρικσον αστόχησε σε δίποντο στο 1.42’’. Στο 1.26’ ο Γκάουντλοκ έχασε τη μπάλα και στο 1.02 ο Λάγκεβαϊν με 1/2 βολές έκανε το 68-63. Ο Γκάουντλοκ με 2/2 βολές μείωσε σε 68-65 (στα 49’’), ενώ στην επίθεση του Αμαρουσίου ο Λαγκεβάιν αστόχησε σε δίποντο, αλλά ο Σανόγκο πήρε επιθετικό ριμπάουντ. Ο Φρίντρικσον αστόχησε σε τρίποντο και στα 9’’ ο Γκάουντλοκ κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 68-67. Στα 6’’ ο Στόουβ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 70-67, ενώ στην εκπνοή ο Γκάουντλοκ έκανε airball σε τρίποντο και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στον Άγιο Θωμά. Κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο Ρέινολντς και μαζί με τον Στόουβς «σκότωσαν» τον Κολοσσό.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-16, 29-37(ημ.), 50-52, 70-67
Διαιτητές: Παπαπέτρου- Τζιοπάνος- Λόρτος
ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Σανόγκο 4, Ρέινολντς 19(3), Στασινός 3(1), Φρίντρικσον 12(1), Ραντούλιτσα 2, Στόουβ 21(2), Ιορδάνου, Γιαννόπουλος, Τανούλης 2, Λάγκεβαϊν 7.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σιγάλας): Γκάουντλοκ 17(3), Τόνι, Νέλσον 6(2), Σλαφτσάκης, Κολοβέρος 11(2), Τσαϊρέλης 2, Οκόρο 7, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας 8, Μπιλλής 9(2), Ντανουσεβίτσιους 7(1).