Πρωταθλητής γυναικών ο Διαγόρας!

Πανάξιος πρωταθλητής Δωδεκανήσου για τέταρτη συνεχόμενη φορά είναι ο Γ.Σ. Διαγόρας, ο οποίος κέρδισε σχετικά εύκολα τον Ιπποκράτη Κω με 56-39, στον πέμπτο και τελευταίο τελικό και θα διεκδικήσει την άνοδο του στην Α2 Κατηγορία, μέσω των μπαράζ ανόδου στην Αθήνα. Ο Διαγόρας κατακτά τον τέταρτο συνεχόμενο τίτλο του στις γυναίκες (το 2021 και το 2022 δεν διεξήχθη το πρωτάθλημα) και έχει δημιουργήσει πλέον τη δική του κυριαρχία στο πρωτάθλημα. Ο «γηραιός» ήταν καλύτερος για τρία δεκάλεπτα, πήρε όλα τα ριμπάουντ και είχε σε εξαιρετική μέρα την κορυφαία του γηπέδου Μαντιού, η οποία έκανε άνω- κάτω την άμυνα του Ιπποκράτη. Έχοντας απόλυτα τη συμπαράσταση και της Βελούδου, που έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, οργάνωσε και σκόραρε, ο «γηραιός» πήρε αυτό που άξιζε απέναντι στον Ιπποκράτη, ο οποίος είχε την ατυχία να έχει σε κακή μέρα όλα τα βασικά του όπλα. Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, στο γ’ δεκάλεπτο, ο Ιπποκράτης σκόραρε με το σταγονόμετρο (πέτυχε μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς στο 29’), με τον Διαγόρα να παίζει καλύτερα σε όλα τα επίπεδα, να επιβάλλει το ρυθμό του και να πανηγυρίζει τη νίκη τίτλου, που τον έστειλε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην κορυφή της Δωδεκανήσου.
Μετά το αρχικό πολύ καλό ξεκίνημα του Ιπποκράτη (0-4), στη συνέχεια ο Γ.Σ. Διαγόρας επέβαλε πλήρως το ρυθμό του. Οι «κυανέρυθρες» πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (6-5) και με σερί 13-0(!), ξέφυγαν με 19-5 (8’), παίζοντας και πολύ καλό μπάσκετ. Οι Κώες μείωσαν στο τέλος του α’ δεκαλέπτου σε 19-9. Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, χάρη κυρίως στην είσοδο της Τσαλαπατάνη, η οποία έδωσε λύσεις. Ο Ιπποκράτης έκανε συνολικό σερί 0-11 και μείωσε σε 19-16 (16’) και 21-18 (17’) για να λήξει το ημίχρονο με 25-23.
Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο γ’ δεκάλεπτο, με τον Διαγόρα να παίζει πολύ καλή άμυνα, τον Ιπποκράτη να είναι άστοχος και να μην μπορεί να σκοράρει…
Η ομάδα της Ευτυχίας Γαλαχουσίδη ξεκίνησε με σερί 13-0(!) και… αυτό ήταν! Το σκορ έγινε 38-23 (26’), με τις Κώες να πετυχαίνουν τους πρώτους πόντους τους με τρεις βολές της Τσαλαπατάνη (38-26). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενες σκόραραν το πρώτο τους καλάθι εντός παιδιάς με τρίποντο της Ασιατίδου στο 29’ όταν και μείωσαν σε 40-29, για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 41-29. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν φανερό ότι δεν θα άλλαζε η εικόνα του αγώνα. Η Μαντιού έμοιαζε ασταμάτητη, ο Διαγόρας κυριάρχησε στη μάχη των αιθέρων και το παιχνίδι τελείωσε εύκολα. Το σκορ έγινε 46-29 (32’) και 54-37 (37’), η εικόνα παρέμεινε σταθερή, ο Διαγόρας ήταν σαφώς καλύτερος και πανηγύρισε δίκαια το τρόπαιο στο γυναικείο πρωτάθλημα. Από τις νικήτριες κορυφαία ήταν η Μαντιού και την ακολούθησε σε απόδοση η Βελούδου, ενώ από τον Ιπποκράτη διασώθηκε η Τσαλαπατάνη. Δεν είχαν προβλήματα οι διαιτητές του αγώνα, Αργύρης Αγγελής και Γιώργος Πετρόπουλος.
ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ ΣΤΗΝ «ΤΕΝΤΑ»
Η λήξη του τελικού βρήκε τις αθλήτριες του Διαγόρα να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τίτλου μέσα σε μία απίστευτη ατμόσφαιρα με καπνογόνα και μπαλόνια και υπό τους ήχους του… Final Countdown. Το «παρών» στην «τέντα» ο δήμαρχος Ρόδου Αλέξανδρος Κολιάδης, ενώ τις απονομές έκανε ο πρόεδρος της Τ.Ε. Ε.Ο.Κ. Δωδεκανήσου Παντελής Κουγιός και ο αντιδήμαρχος Γιάννης Μητσού. Το γλέντι συνεχίστηκε για τον Διαγόρα…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-9, 25-23(ημ.), 41-29, 56-39
Διαιτητές: Αγγελής- Πετρόπουλος
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Γαλαχουσίδη): Βολιτάκη, Μαντιού 19, Δέτση 4, Βελούδου 17, Μέντου 4(1), Γαλαχουσίδη 4, Μπατή 4, Χρυσοστομίδου, Περαντινού, Μάνου, Κυπραίου 4.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Τσαλαπατάνη 8(1), Πατμίου, Κιλιμάτου, Κιαπόκα 4(1), Σβύνου 6, Νικηταρά 2, Γιαλλούση 1, Αθανασοπούλου 7, Ασιατίδου 11(1).