Στην 3η θέση τερμάτισε ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια της Α1 Κατηγορίας με αμαξίδιο, ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος, ο οποίος κέρδισε τον πρωταθλητή Ελλάδας Μέγα Αλέξανδρο με 55-47 και τερμάτισε στην τρίτη θέση. Αυτό σημαίνει ότι η ροδίτικη ομάδα θα παίξει στον ημιτελικό με τον Άτλαντα Αθηνών, ενώ έστειλε τους Θεσσαλονικείς πάνω στον πρωτοπόρο και αήττητο Παναθηναϊκό. Η προσπάθεια της ροδίτικης ομάδας ήταν άκρως ομαδική και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος έκανε κατάθεση ψυχής, γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη ελπίδας εν όψει της τελικής φάσης. Με τους εξαιρετικούς Μιχάλη Χατζηδημητρίου και Χεναγκίρ να δίνουν πολλές λύσεις, τον Χαμαντί να βοηθάει και όλα τα παιδιά να προσπαθούν για το καλύτερο, η ομάδα του Γιάννη Μαρουλλάκη και του Γιώργου Μποσγανά, πανηγύρισε τη νίκη στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της χρονιάς.
Ο Γ.Σ.Δ. είχε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα στο α’ ημίχρονο (27-22), με τον Μέγα Αλέξανδρο όμως να είναι καλύτερος στο γ’ δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 7-17). Με τους Khradmand και Διμπιτούζη Π. να δίνουν λύσεις, η ομάδα της Τζούλης Χατζηζωγίδου ανέτρεψε τα δεδομένα και πέρασε μπροστά με 34-39. Στην τελευταία περίοδο όμως ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος πίεσε στην άμυνα του, βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Με επιμέρους σκορ 21-8, ο Γ.Σ.Δ. γύρισε το παιχνίδι και πανηγύρισε τη νίκη και μαζί την κατάκτηση της τρίτης θέσης.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-10, 27-22(ημ.), 34-39, 55-47
Διαιτητές: Σκαλτσής- Δροσόπουλος
Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μαρουλλάκης- Μποσγανάς): Χατζηκαντής 5, Γκρέι 9, Στεργιόπουλος 5, Χαμαντί 12, Χεναγκίρ 12, Χατζηδημητρίου Μ. 12, Τσαγγαράκης.
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Χατζηζωγίδου): Διμπιτούζης Α. 6, Στόικος, Ανατολίτσης, Διμπιτούζης Π. 10, Καλογιάννης, Khradmand 15(1), Κεφάλας 8, Artigas 8.