Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου: Εξαιρετική παρουσία από τους αθλητές και τις αθλήτριες

Ανακοίνωση με την οποία συγχαίρει τους αθλητές και τις αθλήτριες του, οι οποίοι είχαν εξαιρετική παρουσία στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα που διεξήχθησαν στο προηγούμενο χρονικό διάστημα, εξέδωσε ο Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου.
Η σχετική ανακοίνωση αναφέρει τα ακόλουθα:
«Ο πρόεδρος Μάνος Κόκκινος και τα μέλη του Δ.Σ. του Αθλητικού Ομίλου Ρόδου Ε. και Μ. Σταματίου συγχαίρουν τους αθλητές και τις αθλήτριες του σωματείου για την αξιόλογη συμμετοχή τους στους Πανελλήνιους Αγώνες 2024 στην Πάτρα και στον Βόλο.
Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων και Κορασίδων (Κ18), που πραγματοποιήθηκε 15 και 16 Ιουνίου 2024 στην πόλη της Πάτρας, η αποστολή του Α.Ο. Σταματίου συμμετείχε στους τελικούς αγώνες με ικανοποιητικά και ελπιδοφόρα αποτελέσματα.
Συγκεκριμένα:
Ο αθλητής Ρακόπουλος Αλέξανδρος (2007) στο αγώνισμα της σφύρας, με συμμετοχή 18 αθλητών, κατέκτησε την 3η θέση ( 62.12).
Η αθλήτρια Ζάγορα Αναστασία (2007) στο αγώνισμα της σφύρας, με συμμετοχή 28 αθλητριών, κατέκτησε την 6η θέση (53.18).
Οι αθλητές Ντέτσικας Δημήτρης, Κουρής Μιχαήλ, Κελμέντ Ιμπραλίου και Γιωργαράς Ανδρέας στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας 4 επί 400μ. με συμμετοχή 19 ομάδων, κατέκτησαν την 5η θέση (3:31.55).
Οι αθλήτριες Γαλανού Παρασκευή, Πίσκα Μαρία, Καντιδενού Ναταλία και Γιαλούζη Μιχαλίτσα στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας 4 επί 400μ. με συμμετοχή 25 ομάδων, κατέκτησαν την 9η θέση (4:10.88).
Επίσης το σαββατοκύριακο 6-7 Ιουλίου διεξήχθη στην Πάτρα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Ανδρών/Γυναικών, Κ23 και Κ18. Στην διοργάνωση αυτή συμμετείχε η αθλήτρια του Α.Ο. Σταματίου Γαλανού Παρασκευή (2008) στο πολύ δύσκολο αγώνισμα του επτάθλου και με 13 συμμετοχές κατέκτησε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία Κ18 γυναικών. Οι επιδόσεις της αναλυτικά ήσαν:
1η θέση στα 200μ. με επίδοση 26.48
1η θέση στα 800μ. με επίδοση 2:28.40
2η θέση στην σφαιροβολία με επίδοση 12,45μ.
3η θέση στο ακόντιο με επίδοση 27,59μ.
4η θέση στα 100μ. με εμπόδια με επίδοση 15.23
5η θέση στο άλμα σε μήκος με επίδοση 4,98μ.
10η θέση στο άλμα σε ύψος με επίδοση 1,44μ.
Τέλος, το σαββατοκύριακο 6-7 Ιουλίου διεξήχθη στον Βόλο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών, όπου η αθλήτρια του Α.Ο. Σταματίου Ναταλία Μάγου στο αγώνισμα της σφυροβολίας Κ23 κατέκτησε την 4η θέση και στο αγώνισμα της σφυροβολίας Γυναικών κατέκτησε την 6η θέση.
Τα αποτελέσματα των αγώνων επιβεβαιώνουν και δικαιώνουν το συλλογικό έργο, αθλητών, προπονητών, γονέων και παραγόντων που αγαπούν και δουλεύουν για τα ιδεώδη του αθλητισμού».