Juniors Finals K19: Στην κορυφή οι ομάδες της Ηλιάδη με την Κουκουδίτσκα και του Παπανικολάου με τον Τσαδήμα

• Στην φάση των ομίλων αποκλείστηκαν τα ζευγάρια της Δωδεκανήσου

Διεξήχθη μέσα στο σαββατοκύριακο η τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος beach volley Εφήβων- Νεανίδων.
Πρωταθλητές Ελλάδας αναδείχθηκαν στους Έφηβους ο Γιώργο Παπανικολάου με τον Γιώργο Τσαδήμα και στις Νεανίδες η Εύα Ηλιάδη με την Κορίνα Κουκουδίτσκα.
Τα ζευγάρια από τα Δωδεκάνησα, της Μιχαέλας Ευσταθίου με την Ευρυδίκη Μαθιουδάκη και του Αλέξανδρου Δαρίδη με τον Δημήτρη Παπαϊωάννου αποκλείστηαν στην φάση των ομίλων, γνωρίζοντας μόνο ήττες.
Στη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε η ΕΟΠΕ προς ενημέρωση αναφέρονται τα ακόλουθα:
«Με την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ελλάδας από τον Γιώργο Παπανικολάου με τον Γιώργο Τσαδήμα και από την Εύα Ηλιάδη με την Κορίνα Κουκουδίτσκα στην κατηγορία Κ19 Εφήβων- Νεανίδων ολοκληρώθηκε στις εγκαταστάσεις του Sportcamp στο Λουτράκι το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα beach volley Juniors.
Στις εγκαταστάσεις του Loutraki Sportcamp το μέλλον του beach volley, καθώς είχαμε εκπροσώπηση απ’ όλη την Ελλάδα (Ηράκλειο Κρήτης, Κω, Ρόδο, Πρέβεζα, Λαμία, Κατερίνη, Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Αλεξανδρούπολη, Λάρισα, Γρεβενά, Αμαλιάδα, Μουδανιά), έδωσε τις δικές του μάχες προσφέροντας όμορφο θέαμα.
Στις Νεανίδες οι πρωταθλήτριες της ΕΣΠΕΔΕ, η Εύα Ηλιάδη με την Κορίνα Κουκουδίτσκα κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο επικρατώντας στον τελικό της Σοφίας Αθανασοπούλου και της Κωνσταντίνας Παρίση (πρωταθλήτριες ΕΣΠΑΑΑ) με 2-0 σετ (22-20, 21-15) και με μόλις ένα χαμένο σετ (στην πρεμιέρα) έφτασαν αήττητες στην πρώτη θέση του βάθρου.
Στους Έφηβους οι πρωταθλητές της ΕΣΠΕΚΕΛ Γιώργος Παπανικολάου και Γιώργος Τσαδήμας επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, καθώς δεν έχασαν σετ στα πέντε παιχνίδια που έδωσαν στην άμμο του Sportcamp. Στον τελικό νίκησαν τους πρωταθλητές της Ανατολικής Αττικής, τους Νίκο Μάντζιο και Κυριάκο Φωλιά με 2-0 σετ (21-15, 21-17).
Το χάλκινο μετάλλιο και την 3η θέση στην Ελλάδα στις Νεανίδες κατέκτησαν η Θέμις Ματαλλιωτάκη και η Ελευθερία Βεργετάκη από την Κρήτη και στους Έφηβους οι πρωταθλητές της ΕΠΕΣΘ Γιώργος Δημητριάδης και Λεωνίδας Ράπτης».