Νέα σοβαρά λάθη!

Δυο σοβαρά λάθη που όπως όλα δείχνουν θα του κοστίσουν την παραπομπή του στο Τοπικό Όργανο Διαιτησίας, έκανε ο διαιτητής Λάζαρος Δουλγέρης στο πρόσφατο παιχνίδι της Ρόδου με τον Ιάλυσο (1 – 2) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play off του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας Δωδεκανήσου. Ο διαιτητής του Συνδέσμου του νομού μας, σύμφωνα και με τον παρατηρητή του Βασίλη Τσαγγάρη, κακώς δεν έδωσε ένα πέναλτι υπέρ του Ιάλυσου στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Σπάρταλης ανατρέπετε από τον Κουρέτα πάνω στη γραμμή της περιοχής (δόθηκε φάουλ απ’ έξω), καθώς και ένα άλλο υπέρ της Ρόδου στο δεύτερο ημίχρονο σε σπρώξιμο του Κρομμύδα στον Αμανατίδη. Στην πρώτη περίπτωση πάντως έχει ευθύνη και ο «βοηθός» Χρήστος Κασιώτης ο οποίος έπρεπε να υποδείξει στον διαιτητή ότι ο Σπάρταλης πατούσε μέσα στην περιοχή όταν του έγινε το μαρκάρισμα. Στη δεύτερη περίπτωση, ο Δουλγέρης όπως φαίνεται και από το video, έχει χάσει τελείως τη φάση καθώς έχει μείνει πολύ πίσω και επειδή υπάρχουν και αρκετά σώματα μπροστά δεν μπορεί να δει τι ακριβώς συμβαίνει. Όπως και να έχει πάντως ήταν δυο λάθη του διαιτητή που όπως όλα δείχνουν θα κοστίσουν την τιμωρία του. Ότι είχε γίνει δηλαδή και στις περιπτώσεις των Μανώλη Παπαγιαννίδη και Σωτήρη Γεωργά. Ο Δουλγέρης θα είναι ο τρίτος διαιτητής που παραπέμπεται στο Τοπικό Όργανο Διαιτησίας. Αξίζει πάντως να αναφερθεί ότι σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, ο κ. Τσαγγάρης δικαιώνει τον διαιτητή στην απόφαση του να σφυρίξει πέναλτι υπέρ του Ιάλυσου στο πρώτο ημίχρονο (ενώ το σκορ ήταν στο 1 – 0) καθώς ο Γκάιδας σπρώχνει και βγάζει εκτός πορείας τον Σταυλά ο οποίος σωριάζεται στον αγωνιστικό χώρο.