Έβαλε «φωτιά» στα πλέι οφ!

«Φωτιά» στα πλέι οφ της Α’ κατηγορίας για τον τίτλο έβαλε ο Ιάλυσος, καθώς πέρασε νικηφόρα από την Κρεμαστή επικρατώντας με 1-0 του Φοίβου για τη 2η αγωνιστική, έφτασε τους τρεις βαθμούς στη διαδικασία και μπήκε δυνατά στο «κόλπο» για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το «χρυσό» γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Μανώλης Χατζηφούντας στο 7ο λεπτό, με την ομάδα του Ανδρέα Σταύρου να κρατάει μέχρι το φινάλε την πολύτιμη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους ουσιαστικά «επίσκεψη» στα καρέ του Κεφάλα, με τον Χατζηφούντα να σουτάρει εύστοχα από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Μέχρι το 20ο λεπτό και μέχρι να «συνέλθουν» οι γηπεδούχοι, το παιχνίδι στην Κρεμαστή ήταν μοιρασμένο, με τον Φοίβο να έχει την πρώτη καλή στιγμή του στο 22’, όταν ο Δελαπόρτας δεν πρόλαβε να σουτάρει από καλή θέση μέσα από την περιοχή, με τον Πατσιόπουλο να διακόπτει το ματς για επιθετικό φάουλ.

Μετά την εκτέλεση φάουλ του Χατζηλιόντα στο 30’, η οποία πέρασε ανεκμετάλλευτη, αφού ο Κεφάλας μπλόκαρε τη μπάλα, η ομάδα του Άγγελου Φραγκάκη ανέβασε το ρυθμό της και προσπάθησε να πιέσει την άμυνα του Ιάλυσου. Στο 35’ ο Μόσχος σούταρε λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με τον Λουτριώτη να αποκρούει, ενώ ο τερματοφύλακας του «τοξοβόλου» είπε και πάλι «όχι» σε σουτ του Δελαπόρτα στο 38’, απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Ο Ιάλυσος είχε και στο δεύτερο μέρος την πρώτη φάση, με τον Μαθιό να σουτάρει πάνω στον Κεφάλα στο 50’. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε στη συνέχεια, με τον Φοίβο να προσπαθεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, χωρίς να μπορεί να δημιουργεί φάσεις. Η ομάδα του Ανδρέα Σταύρου ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ στο 70’ , όταν ο Χατζηλιόντας νικήθηκε από τον Κεφάλα όταν βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, ενώ από πλεονεκτική θέση αστόχησε και ο Μαθιός στο 80’, χάνοντας την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη για τον Ιάλυσο. Τρία λεπτά αργότερα ο Τζιβίλογλου με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα να περάσει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι, στην καλύτερη φάση των Κρεμαστενών έως το τέλος της αναμέτρησης.

*Διαιτησία: Πατσιόπουλος, Στεφανάκης, Δουλγέρης.

Φοίβος Κρεμαστής: Κεφάλας, Ορφανίδης, Γαργάλης (50’ Τζιβίλογλου), Παϊζάνος, Φελεγκάκης, Αξιώτης, Αρχοντούλης, Δελαπόρτας, Μόσχος, Αγγελόπουλος (75’ Λαμάϊ), Γεωργαλλής

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Παφιάκης, Χατζηπέτρος, Παπαδημήτρης, Φυλακούρης, Μπιγκό, Αθανασίου, Χατζηλιόντας (87’ Χειμωνέττος), Μαθιός (94’ Αλαβέρας), Σπάρταλης (65’ Καρπαθάκης), Χατζηφούντας