Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ16: Μετάλλια και καλές παρουσίες από τους Δωδεκανήσιους

Διεξήχθη μέσα στο σαββατοκύριακο 13 και 14 Ιουλίου στην Χαλκίδα ο Νότιος όμιλος του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Στίβου Κ16, με τη συμμετοχή αθλητών και αθλητριών από τα Δωδεκάνησα.
Τα παιδιά μας έδωσαν τον καλύτερο δυνατό εαυτό τους, κατακτώντας τρία μετάλλια. Συγκεκριμένα χρυσά με την Λορένα- Μαρίνα Χατζηλέλεκα και τον Μανώλη Καραγκούνη και χάλκινο με την Κατερίνα Κουμεντή, όλα στο άλμα επί κοντώ, ενώ γενικά οι αθλητές και οι αθλήτριες μας είχαν καλή παρουσία στα αγωνίσματα τους.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των παιδιών της Δωδεκανήσου:
Κορίτσια
80μ.: 32η θέση η Αναστασία Γουλοπούλου του ΑΓΕΣ Κάμειρος με επίδοση 11.22.
150μ.: 23η θέση η Χριστίνα Κοκαλάκη του Εύδαμου Κω με επίδοση 20.54.
1000μ.: 33η θέση η Ευαγγελία Δερμιτζάκη του ΑΓΕΣ Κάμειρος με επίδοση 3:35.11, 40η θέση η Γεωργία Κωστάκη του Α.Ο. Ρόδου «Η Καλλιπάτειρα» με επίδοση 3:37.58.
3000μ. βάδην: 7η θέση η Ειρήνη Κοκκώνη του Γ.Σ. Πάτμου Στάδιον με επίδοση 23:23.21
Σφυροβολία: 4η θέση η Θεοδωσία Σωτήρογλου του ΔΕΑΣ Δάφνη Ρόδου με επίδοση 46,04μ., 9η θέση η Σεβαστή Μυλωνά του ΔΕΑΣ Δάφνη Ρόδου με επίδοση 41,53μ.,12η θέση η Αναστασία Διακοσταμάτη του ΔΕΑΣ Δάφνη Ρόδου με επίδοση 40,00μ., 16η θέση η Αλεξάνδρα- Μαρία Γρηγορίου του ΔΕΑΣ Δάφνη Ρόδου με επίδοση 32,61μ.
Άλμα επί κοντώ: 1η θέση η Λορένα- Μαρίνα Χατζηλέλεκα του ΑΓΕΣ Κάμειρος με επίδοση 3,75μ., 3η θέση η Κατερίνα Κουμεντή του ΑΓΕΣ Κάμειρος με επίδοση 4,45μ.
Άλμα τετραπλούν: 44η θέση η Κυριακή Δαλάρη του Γ.Σ. Πάτμου Στάδιον με επίδοση 11,25μ.
Σφαιροβολία: 20η θέση η Ζαχαρούλα Καμίτση του Γ.Σ. Πάτμου Στάδιο με επίδοση 8,27μ.
Αγόρια
600μ.: 5η θέση ο Χριστόφορος Φασουλάρης του ΑΓΕΣ Κάμειρος με επίδοση 1:33.06, 9η θέση ο Θανάσης Μπόσγας του Α.Ο. Ρόδου Α.Ε.Μ. Σταματίου με επίδοση 1:35.30
1000μ.: 19η θέση ο Σάββας0 Ιωάννης Κάτρης του Α.Ο. Ρόδου «Η Καλλιπάτειρα» με επίδοση 3:03.56.
300μ. με εμπόδια: 10η θέση ο Κωνσταντίνος Κάσσιος του Α.Σ. Η Νίκη της Ρόδου με επίδοση 47.01.
Άλμα επί κοντώ: 1η θέση ο Μανώλης Καραγκούνης του ΑΓΕΣ Κάμειρος με επίδοση 4.05μ.
Αξίζει να αναφέρουμε τη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε ο ΣΕΓΑΣ προς ενημέρωση, αναφέροντας τα εξής:
«Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα αναπτυξιακού αθλητισμού της κατηγορίας Κ16 συγκέντρωσε την προσοχή των νεαρών αθλητών και αθλητριών της κατηγορίας. Ένα διήμερο γεμάτο δράση, μπόλικο ενθουσιασμό και πολλές καλές επιδόσεις, από τα παιδιά που κάνουν τα πρώτα τους βήματα στις αγωνιστικές κατηγορίες και τα επόμενα χρόνια θα βρεθούν στην πρώτη γραμμή.
Η Χαρά Πλαΐνη (ΑΟ Φιλοθέης) ήταν από τις αθλήτριες που ξεχώρισαν , στον όμιλο της Χαλκίδας. Η νεαρή αθλήτρια τερμάτισε τα 80μ. εμπ. σε 11.64 (0,6) και έγινε η δεύτερη Ελληνίδα όλων των εποχών στο αγώνισμα στην κατηγορία της. Τη δεύτερη θέση στο αγώνισμα κατέλαβε η Αλεξάνδρα Δωροθέα Σδούγα (ΑΣ Κόροιβος Αμαλιάδας) με 11.70 (0,6), που είναι η τρίτη επίδοση όλων των εποχών και στην τρίτη η Δανάη– Θεοδώρα Μπακογιάννη (ΣΑΚΑ) με 12.03 (0,6).
Πολύ ωραίος αγώνας έγινε στο επί κοντώ των κοριτσιών με τις αθλήτριες να αγωνίζονται για τέσσερις ώρες και την Λορένα- Μαρίνα Χατζηλέλεκα (ΑΓΕΣ Κάμειρος) να αναδεικνύεται νικήτρια με 3,75μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ. Η νεαρή πέρασε με την πρώτη όλες τις προσπάθειες της και μόνο στο 3,75μ., χρειάστηκε δεύτερη προσπάθεια. Στη συνέχεια δοκίμασε στα 3,81μ., ύψος που δεν κατάφερε να ξεπεράσει. Δεύτερη με 3,65μ. και νέο ατομικό ρεκόρ ήταν η Αγγελική- Μαρία Αναστασιάδη (ΑΓΕΣ Κάμειρος), ενώ τρίτη ήταν η Κατερίνα Κουμεντή (ΑΓΕΣ Κάμειρος) με 3,45μ., επίσης με ρεκόρ.
Πολύ δυνατή κούρσα έγινε και στα 80μ. με τις Ανδρονίκη Γιαννοπούλου (ΓΣ Πήγασος Αγ. Δημητρίου) και Γεωργία Σταθοπούλου (ΑΣ Ολυμπιάς) να αναμετρώνται μέχρι το τέλος. Η Γιαννοπούλου επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και αναδείχθηκε νικήτρια με 9.95 έναντι 9.99 της αθλήτριας από την Πάτρα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ελισάβετ Ηλέκτρα Χαντζαρίδου (ΓΣ Γλυφάδας) με 10.41.
Με τον άνεμο ευνοϊκό πάνω από το επιτρεπτό όριο, ο Θεοφάνης Λυμπερόπουλος (ΣΑΚΑ) έκανε πολύ καλή κούρσα και τερμάτισε πρώτος στα 80μ. με 9.14 (2,5) με τον συναθλητή του Χαρίλαο Κρίτσα (ΣΑΚΑ) να ακολουθεί οριακά πίσω με 9.15 και τον Χρήστο Μπάτρα (ΓΣ Ερμής Ιλιού) να ακολουθεί με 9.24.
Η Μαρία Γλύκα (ΑΟ Φιλοθέης) ήταν η νικήτρια στο μήκος με 5,68μ. (2,1) και 5,52μ. με κανονικό άνεμο, που αποτελεί και ατομικό της ρεκόρ. Τον εαυτό της ξεπέρασε και η 14χρονη Ευαγγελία Παυλακάκη (ΑΟ Κάλλιστος), που ήταν δεύτερη με 5,61μ. (-1,0) και νέο ατομικό ρεκόρ και στην τρίτη η επίσης 14χρονη Κατερίνα Πουλοπούλου (ΓΣ Αρκαδίας) με 5,57μ.
Στα 600μ. ο Άγγελος Παππάς (ΓΣ Νίκη Βύρωνα) ήταν πρώτος με 1.29.62 και ακολούθησε ο Δημήτρης Λιόντος (ΓΑΣ Χολαργού) με 1.30.42 και ο Φανούριος– Ιωάννης Τσουράκης (ΑΟ Σπύρος Λούης) με 1.30.96. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των κοριτσιών η Μαρριέτα Κατσέλη (Νίκη Βύρωνα) έκανε πολύ καλή κούρσα και τερμάτισε πρώτη με 1.40.64. Ο Χαράλαμπος Αγγελάκης (ΓΣ Λιβυκός Ιεράπετρας) ήταν πρώτος στα 100μ. εμπ. με 13.44 (0,6) και ακολούθησε ο Βαγγέλης Θαλασσινάκης (ΑΠΣ Πήγασος Ηρακλείου) με 13.52 (0,6) και τρίτος ήταν ο Πέτρος Κόττης (ΑΓΕ Ζακύνθου) με 13.87».