Διαγόρας- Χανιά: 3-1 Διαγοράρα… καθάρισε την νίκη από το πρώτο ημίχρονο

Με μία σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο όπου σημείωσε όλα του τα γκολ, ο Διαγόρας επιβλήθηκε στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας της ομάδας των Χανίων με σκορ 3-1 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 2ο όμιλο (Νότιο).
Γιώργος Λεσάι και Αντεσίνα Μουμπάρακ Γκάτα οι πρωταγωνιστές για τον «γηραιό», με τους δύο ποδοσφαιριστές να κάνουν άνω κάτω της άμυνα των φιλοξενούμενων στο πρώτο 45λεπτο.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για το Διαγόρα, αφού στην πρώτη του επίθεση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ήταν μόλις το 3ο λεπτό, όταν ο Αντεσίνα Μουμπάρακ Γκάτα με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, απέφυγε και τον τερματοφύλακα Καλογεράκη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων κάνοντας το 1-0 για τον «γηραιό».
Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι ποδοσφαιριστές των Χανίων οι «κυανέρυθροι» χτύπησαν ξανά. Στο 7ο λεπτό ο Λεσάι έγινε αποδέκτης της μπάλα και με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0 για το Διαγόρα.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, αφού η προσπάθεια του Μαζουλουξή στο 12ο λεπτό και του Μάναλη στο 23ο λεπτό, πέρασαν άουτ και σαν να μην έφτασε αυτό, ο Διαγόρας σημείωσε και τρίτο γκολ. Στο 30ο λεπτό ο Λεσάι με ωραία ατομική προσπάθεια, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, κάνοντας το 3-0 για τους «κυανέρυθρους», που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους ποδοσφαιριστές της ομάδας των Χανίων να δείχνουν διάθεση να πιέσουν, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν, αφού το πλασέ του Βουό στο 51ο λεπτό σταμάτησε στον τερματοφύλακα του Διαγόρα Σηφάκη και το σουτ του Μάναλη στο 65ο λεπτό πέρασε άουτ.
Οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα και… έδωσαν γήπεδο στους φιλοξενούμενους, αναζητώντας χώρους για να αντεπιτεθούν.
Ο «γηραιός» κρατούσε το υπέρ του 3-0 χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες, καθώς απομάκρυνε με ευκολία τους κινδύνους από την εστία του, ωστόσο, οι Χανιώτες εκμεταλλεύτηκαν το λάθος στην άμυνα του Διαγόρα και μείωσαν σε 3-1 με τον Βουό στο 83ο λεπτό, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
3ο λεπτό, γκολ: Φανταστική ενέργεια από τον Αντεσίνα ο οποίος πέρασε τρεις αμυντικούς των Χανίων, απέφυγε και τον Καλογεράκη και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0 του Διαγόρα.
7ο λεπτό, γκολ: Μετά από προσπάθεια του Αντεσίνα και σέντρα του Αρίας, ο Λεσάι με πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Καλογεράκη δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους (2-0).
12ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τα Χανιά, όταν μετά από σέντρα του Νίκολιτς, ο προωθημένος Μαζουλουξής πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά αστόχησε εξ επαφής.
23ο λεπτό: Σουτ του Μάναλη από πλάγια θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή, η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.
30ο λεπτό, γκολ: Υπέροχη ατομική ενέργεια του Λεσάι, ο οποίος απέφυγε τον αντίπαλο του, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Καλογεράκη γράφοντας το 3-0 για τον «γηραιό».
51ο λεπτό: Σέντρα του αρκετά δραστήριου Νίκολιτς, κακή αντίδραση της άμυνας, η μπάλα έφτασε στον Βουό, ο οποίος πλάσαρε, με τον Σηφάκη να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση.
65ο λεπτό: Καλή στιγμή για τα Χανιά με το σουτ του Μάναλη μέσα από την περιοχή να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Σηφάκη.
83ο λεπτό, γκολ: Αδύναμο γύρισμα με το κεφάλι του Μασούρα προς τον Σηφάκη, ο Μάναλης πρόλαβε την έξοδο του νεαρού γκολκίπερ, γύρισε για τον Βουό που πλάσαρε στην ανυπεράσπιστη εστία μειώνοντας σε 3-1 για τα Χανιά.
Διαγόρας (Θωμάς Γράφας): Σηφάκης, Αρίας, Δημητρίου, Σταματούλλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Τσιαντούλας (72ο Μουντές), Λούκιτς (78ο Φέκκας), Αντεσίνα, Λεσάι (90ο Νικόλης), Μανιάς.
Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σερβιλάκης (19ο Σίλα), Τσορνομάζ (66ο Μπουρσέλης), Λεμονής, Τσέλιος (76ο Μιούλερ), Κόλα (46ο Ντίας), Μανουσάκης (46ο Βουό), Μάναλης.