Προσπάθησε αλλά λύγισε στο τέλος ο Διαγόρας!

Προσπάθησε στην Καλλιθέα χθες ο Διαγόρας, αλλά δεν άντεξε και ηττήθηκε στο τέλος από τον Έσπερο με 72-65, σε εξ αναβολής παιχνίδι για τον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής. Οι «κυανέρυθροι» στάθηκαν εξαιρετικά άτυχοι, αφού έχασαν με τραυματισμό και τον Ελαμέ στα μέσα του γ’ δεκαλέπτου, ενώ ο Πιλκούδης έκανε από νωρίς τρία φάουλ. Αν και η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού βρέθηκε στο -14, αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Μπόζιτς, αλλά στο τέλος δεν έκανε καλές επιλογές και ηττήθηκε από τον Έσπερο, που πλέον είναι πιθανό να βγει και από τα πλέι-άουτ.
Σχετικά καλή παρουσία είχε ο Γ.Σ. Διαγόρας στο α’ ημίχρονο του αγώνα με τον Έσπερο Καλλιθέας… Οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν φιλότιμα να έχουν από κοντά τους γηπεδούχους και να τους αγχώσουν όσο περισσότερο. Παρά το γεγονός ότι ο Πιλκούδης χρεώθηκε γρήγορα με (ανόητα) φάουλ, ο «γηραιός» αρχικά με τον Παρδακά και στη συνέχεια με τους Βογιατζή και Ελαμέ έβαλε δύσκολα στην ομάδα της Καλλιθέας. Μες προσπάθεια του Παρδακά το 6-3, έγινε… 6-7, όμως ο Έσπερος με τον εξαιρετικό Αδαμόπουλο πήρε ξανά τα ηνία (13-7 στο 6’). Οι γηπεδούχοι έλεγξαν το ρυθμό (21-14) και έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο με 22-16.
Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού ξεκίνησε δυναμικά στο β’ δεκάλεπτο και με σερί 0-7, πέρασε μπροστά με 22-23 (13’). Ο Ελαμέ ανέβασε την απόδοση του και με την είσοδο του Βογιατζή, ο Διαγόρας βελτιώθηκε αισθητά και ήταν μπροστά με 27-28 (15’). Ο Έσπερος με αιχμή του δόρατος τον Αγγελόπουλο έκανε σερί 11-0 και ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (38-28). Εκεί ανέλαβε δράση ο Ελαμέ, ο οποίος με προσωπικούς πόντους μείωσε σε 41-34, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Έσπερος ξέφυγε +12 (46-34 στο 22’) με γκολ-φάουλ του Γκαγκαλούδη και με +14 (55-41 στο 25’). Ο Ελαμέ μείωσε σε 55-43, αλλά τραυματίστηκε και αποχώρησε στο 26’, αλλά ο Διαγόρας δεν τα παράτησε και με γκολ-φάουλ του Παρδακά επέστρεψε (55-48 στο 29’). Οι «κυανέρυθροι» έβγαλαν αντίδραση μετά το -14 και μείωσαν τη διαφορά, προκαλώντας ταχυπαλμία στον Έσπερο.
Στην τελευταία περίοδο, οι Ροδίτες με δίποντο του Μπόζιτς και τρίποντο του Παρδακά πλησίασαν σε 55-53 (32’) και το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο. Με τρίποντο του Ιορδάνογλου, ο Διαγόρας ισοφάρισε σε 61-61, αλλά ο Έσπερος σε κρίσιμη καμπή έκανε 4-0 και το 65-61 με τον Καπρή (36’). Στις πιο κρίσιμες επιθέσεις ο Διαγόρας δεν έκανε καλές επιλογές. Αρχικά τρίποντο airball του Βογιατζή, επιθετικό φάουλ του Χρύση και ο Έσπερος έκανε το 67-61. Ο Μπόζιτς μείωσε σε 67-63 και ο Γκαγκαλούδης έκανε λάθος, αλλά ο παίκτης του Διαγόρα τον μιμήθηκε. Ο Καπρής με δίποντο διαμόρφωσε το 69-63, ο Ιορδάνογλου αστόχησε σε τρίποντο (1.40’ πριν το τέλος), ο Γκαγκαλούδης με μία βολή έκανε το 70-63 και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-16, 41-34(ημ.), 55-48, 72-65
Διαιτητές: Παντελίδης- Κουτσοδήμος- Κουκουλεκίδης Β.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Κωνσταντινίδης): Αγγελόπουλος 12(1), Ράγκος, Αδαμόπουλος 12, Έιβαρ 3(1), Τσάμης, Τσολάκης 6, Κολιός 2, Λιούνης 4, Καπρής 12, Κατσουλάκος 4, Γκαγκαλούδης 17(3).
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Κουταλιανός): Βογιατζής 2, Ιορδάνογλου 3(1), Μπόζιτς 10, Καράβας 3(1), Μαρουλλάκης 6, Παρδακάς 16(1), Πιλκούδης 1, Χρύσης 6(1), Ελαμέ 18, Μητσού.