Δεύτερη ήττα για τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος!

Την ήττα από τον Παναθηναϊκό γνώρισε ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος στην Α1 Κατηγορία μπάσκετ με αμαξίδιο… Εμφανώς καλύτερος ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα (70-45) στο κλειστό γυμναστήριο της Καλλιθέας τη ροδίτικη ομάδα και έκανε το 4 στα 4, παραμένοντας χωρίς παρέα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι «πράσινοι» φόρτσαραν στο α’ δεκάλεπτο (13-27) και αυτό ήταν αρκετό για να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Ρόδο, αφού ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Ο Παναθηναϊκός από την αρχή του αγώνα έδειξε την ανωτερότητα του. Με τον διεθνή Πολωνό Μπαλτσερόφσκι (ο γιος του παίζει στη Basket League με τους «πράσινους») να τα βάζει… όλα, οι Αθηναίοι προηγήθηκαν 2-6 και 4-10. Με γκολ-φάουλ του Χαμαντί, ο Γ.Σ.Δ. πλησίασε σε 7-10 (5’), αλλά το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές και με τον Μπαλτσερόφσκι να δίνει πολλές λύσεις ξέφυγε με +9 (7-16 στο 6’) και 11-21 με δικό του τρίποντο. Το α’ δεκάλεπτο με το ευρύ 13-27 και τον Πολωνό να έχει 11 πόντους.
Στη συνέχεια, οι Ροδίτες ισορρόπησαν το παιχνίδι με αιχμή του δόρατος τον Χαμαντί (15-29 στο 12’), με τον Τσίλη όμως να δίνει λύσεις σταθερά στον Παναθηναϊκό. Με καλάθι του Χαμαντί, ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος μείωσε σε 21-33 (17’), με την ομάδα του Γιάννη Μαρουλλάκη να παίζει καλύτερη άμυνα και τον Παναθηναϊκό να μην σκοράρει με την ίδια ευκολία, όπως στο α’ δεκάλεπτο, όπου είχε υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ροκανίσουν κι άλλο τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το ημίχρονο με +14 (21-35), έχοντας σε φοβερή κατάσταση στο β’ δεκάλεπτο τον Τσίλη (12π). Ο Παναθηναϊκός πέτυχε 27 πόντους στο α’ δεκάλεπτο και μόλις οκτώ στο δεύτερο.
Στο β’ ημίχρονο, η ροδίτικη ομάδα ξεκίνησε δυναμικά και μείωσε σε 25-35, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και ανέβασε στροφές… Ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος δεν πήρε βοήθειες από τους ξένους αθλητές του (25-40 στο 23’), ενώ οι «πράσινοι» είχαν καλύτερες επιλογές και λύσεις και άρχισαν να μεγαλώνουν τη διαφορά. Το 28-45, έγινε 30-51 (27’), με την ομάδα του Γιώργου Κοντού να έχει υπέρ της μία σταθερή διαφορά (35-56 στο 30’), βρίσκοντας λύσεις με τους Μπαλτσερόφσκι και Χριστοδούλου.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπαιξε και με τα δύο κορίτσια του (Χρονοπουλου και Μιχαλοπούλου) και έκανε το σκορ 37-60 (32’) με καλάθι της τελευταίας. Η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (37-65 στο 33’), με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Το τελικό 45-70 φανέρωσε πλήρως την εικόνα στο κλειστό της Καλλιθέας, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει εύκολα τη νίκη. Από το «τριφύλλι» κορυφαίοι ήταν οι Μπαλτσερόφσκι, Τσίλης και Χριστοδούλου, ενώ από τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος μακράν ο Χαμαντί.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-27, 21-35(ημ.), 35-56, 45-70
Διαιτητές: Παπαφωτίου- Ξανθός
Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μαρουλλάκης- Μποσγανάς): Χαρτερός, Μιχαήλου, Χαμαντί 24(1), Χεναγκίρ 4, Χατζηδημητρίου Μ. 8(1), Χατζηδημητρίου Ε., Τσαγγαράκης, Χατζηκαντής 1, Σκορδάς, Γκρέι 8.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κοντός): Μπαλτσερόφσκι 17(1), Τσαουσίδης, Χριστοδούλου 18, Τσαουσίδης, Τσίλης 16, Χρονοπούλου 5, Μαρτσάκης 3, Σπάθης, Μιχαλοπούλου, Φύτρος, Κοντογιάννης 1, Δίτσης 6, Μπάουτσε 4.