Βωλάδα-Πηγάδια στον τελικό!

Ο Απόλλωνας Βωλάδας και τα Πηγάδια θα διεκδικήσουν τον φετινό τίτλο του Κυπέλλου Καρπάθου, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται το προσεχές Σάββατο 22 Αυγούστου στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί στο Δημοτικό γήπεδο του νησιού.

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό που έγινε τη Δευτέρα, ο Απόλλωνας Βωλάδας κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για τον τελικό, επικρατώντας με 2-1 στην παράταση του Κουρσάρου Αρκάσας, μετά από ένα ματς για γερά νεύρα.

Η ομάδα της Αρκάσας προηγήθηκε στο σκορ στο 17ο λεπτό, όταν μετά από φάουλ του Σακέλη και αναστάτωση στην περιοχή του Απόλλωνα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Το συγκρότημα της Βωλάδας κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 37ο λεπτό με τον Χαλκιά, ενώ στη συνέχεια του αγώνα ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να μην δεχθούν γκολ και το 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε του 90λεπτου, με τον Κουρσάρο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 90’ να πάρει τη μεγάλη νίκη, όταν ο Σακέλης αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία της παράτασης, όπου ο Μανωλιός στο 100’ σκόραρε για τον Απόλλωνα και του χάρισε την πρόκριση στον τελικό.

Την Τρίτη, στον δεύτερο ημιτελικό, τα Πηγάδια αντιμετώπισαν τον Άρη Όθους, του οποίου και επικράτησαν με 3-0 και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στον τελικό.

Το σκορ για τα Πηγάδια «άνοιξε» στο 20ο λεπτό ο Μανωλάκης, ενώ στο 66’ ο Σπανός διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη-πρόκριση. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 90ο λεπτό ο Φελουζής, δίνοντας πανηγυρικό «τόνο» στην επικράτηση της ομάδας του.