Διαγόρας Βατίου: Έδειξε πως βαδίζει σε καλό δρόμο

Θετικά πρώτα δείγματα γραφής έλαβε ο Γιάννης Καμπούρης από τους ποδοσφαιριστές του στο φιλικό παιχνίδι του περασμένου Σαββάτου κόντρα στον Ηρακλή Μαριτσών. Παρουσιάζοντας για την εποχή ικανοποιητικό βαθμό συνοχής και αποτελεσματικότητα, ο Διαγόρας Βατίου επιβλήθηκε με 2-0 απέναντι στους “ρόπαλοφόρους” του Χρυσόστομου Χάσταλη που μπήκαν μεν καλύτερα στο ματς, ωστόσο στο διάστημα της υπεροχής τους ήταν απρόσεκτοι στην τελική προσπάθεια.
Στο 6′ και μετά από γύρισμα του Χατζησάββα, ο Τζουανάκης δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση, ενώ ο ίδιος απείλησε ξανά με σουτ τρία λεπτά αργότερα, με τον Κιουπάκη να αποκρούει σωτήρια.
Οι “κυανέρυθροι” απάντησαν στο 25′ και μάλιστα με γκολ. Οι Λερογιάννης και Μόσχος συνδυάστηκαν όμορφα, ο τελευταίος γύρισε για τον Μπαϊρακταρη κι εκείνος ” έγραψε” το 1-0 με άψογο πλασέ στην κίνηση. Μάλιστα, στο 30′ λίγο έλειψε να γίνει το 2-0, όταν το σουτ του Κασιμάτη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 43′ οι γηπεδούχοι απώλεσαν μία ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν ο Μόσχος είδε το Φραγκούλη να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε, έπειτα από ανατροπή του Μπαϊρακτάρη από τον Μοσκιού.
Στην επανάληψη οι δύο προπονητές ανακάτεψαν την “τράπουλα”, κάτι που ήταν λογικό να επηρεάσει τον μέχρι τότε καλό ρυθμό της συνάντησης.
Στο 58′ ο Τζουανάκης άγγιξε την ισοφάριση όταν αστόχησε σε τετ α τετ, δέκα λεπτά αργότερα η επικίνδυνη κεφαλιά του Διακάκη έφυγε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα οι Βατενοί “χτύπησαν” για δεύτερη φορά.
Ο Κριεζής έκλεψε έξω από τη μεγάλη περιοχή και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με έξοχο ψηλοκρεμαστό σουτ.