ΕΟΠ: Μετάλλια και διακρίσεις για τον Σιφουνιό

Καταπληκτικές εμφανίσεις πραγματοποίησε στο 7th Grand Prix Presov που διεξάγεται στην Σλοβακία ο Ροδίτης ποδηλάτης Τιμόθεος Σιφουνιός του Κωακού Ο.Π., κατακτώντας τρία μετάλλια (ένα χρυσό και δύο χάλκινα).
Στην ανακοίνωση που εξέδωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας προς ενημέρωση αναφέρονται τα εξής:
«Εξαιρετική η παρουσία όλων των Ελλήνων πρωταθλητών στο 7th Grand Prix Presov στην Σλοβακία C1.
Δύο χρυσά μετάλλια για τον Nίκο Μάνθο στο elimination και στο scratch, δεύτερη θέση και ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα των πόντων για την Αργυρώ Μηλάκη.
Στην 4η και 7η θέση του Omnium, τερμάτισαν αντίστοιχα ο Μύρωνας Κονταξής και ο Τιμόθεος Σιφουνιός! Επίσης στο αγώνισμα των πόντων women elite η Βασιλική Κόκκαλη τερμάτισε στην 14η θέση!
Οι έφηβοι διεθνείς μας, παρόλο που μπήκαν από μειονεκτική θέση βάση βαθμολογίας στο τελευταίο αγώνισμα της ημέρας έκαναν έναν πολύ καλό αγώνα στους πόντους!
Συγχαρητήρια σε όλη την ελληνική αποστολή και τον ομοσπονδιακό προπονητή Στέργιο Σαλπαδήμο!
Συνεχίζονται οι επιτυχίες των Ελλήνων Διεθνών στο GP Presov, στην Σλοβακία.
1η θέση και χρυσό μετάλλιο για τον Τιμόθεο Σιφουνιό στο elimination, με 6ο τον Μύρωνα Κονταξή. Επίσης στους πόντους ο Σιφουνιός τερμάτισε στην 3η θέση και πήρε το χάλκινο μετάλλιο ενώ ο Μύρωνας Κονταξής έκανε φοβερό αγώνα και τερμάτισε στην 5η θέση.
Ο Σιφουνιός δεν σταμάτησε στα δύο μετάλλια αλλά κέρδισε και ένα χάλκινο στο αγώνισμα του scratch.
Πρωτιά και χρυσό μετάλλιο για την Αργυρό Μηλάκη στο omnium και χάλκινο μετάλλιο στο elimination, παρέα με την Βασιλική Κόκκαλη που τερμάτισε στην 16η .
Εξαιρετικός ο έφηβος Νίκος Μάνθος ο οποίος σε όλα τα αγωνίσματα τρέχει με άνδρες της elite κατηγορίας, όπου στο αγώνισμα του elimination τερμάτισε 9ος , στους πόντους 8ος και στο omnium 7ος!
Συγχαρητήρια σε όλο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που αγωνίζεται και κοντράρει στα ίσια πολύ δυνατούς αθλητές και αθλήτριες από όλο τον κόσμο!
Οι διεθνείς μας θα παραμείνουν στο εξωτερικό καθώς το σαββατοκύριακο θα αγωνιστούν στο GP της Πράγας».