Δεν τα κατάφερε η Ακαδημία Καλύμνου!

Δεν τα κατάφεραν οι παίδες της Ακαδημίας Καλύμνου στην Κρήτη, αφού ητττήθηκαν με 73-36 από το Ηράκλειο και αποκλείστηκαν από την επόμενη φάση. Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου… ξέχασαν να βγουν από τα αποδυτήρια και η εικόνα τους στο β’ ημίχρονο ήταν κάκιστη. Είναι χαρακτηριστικό ότι έμειναν άποντοι στο γ’ δεκάλεπτο (0-15) και σε όλο το β’ ημίχρονο πέτυχαν με το ζόρι έξι πόντους. Είναι πραγματικά απίστευτο αυτό που συνέβη στο «Λίντο», αφού λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 30-32(!) και το παιχνίδι τελείωσε με 36-73, με σερί 6-41(!). Η εικόνα της Ακαδημίας Καλύμνου ήταν ακριβώς η ίδια σε σχέση με το χθεσινό παιχνίδι κόντρα στον Περιστεριώνα, αλλά αυτή τη φορά ο αντίπαλος ήταν πιο δυνατός. Όπως είναι εύλογο οι Κρητικοί πήραν το εισιτήριο για το μονό αγώνα στην Αθήνα και λογικά θα προκριθούν στο F-8 του πανελλήνιου πρωταθλήματος.
Το ξεκίνημα για τους Καλύμνιους δεν ήταν καλό (3-9 και 5-14 στο 7’), αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Χρήστου Καλαϊτζίδη παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι. Η Ακαδημία μείωσε σε 24-27 (15’) και 30-32 (18’), δημιουργώντας συνθήκες ντέρμπι στο παιχνίδι, με το ημίχρονο να τελειώνει 30-36. Η συνέχεια ήταν στην κυριολεξία αποκαρδιωτική για τους «σφουγγαράδες». Το Ηράκλειο έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, η Ακαδημία μόνο λάθη και κακές επιλογές και το σκορ αρχικά έγινε 30-42 και 30-51 στο γ’ δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 0-15. Οι Καλύμνιοι έμειναν από δυνάμεις και η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (32-65), με το Ηράκλειο να φτάνει πολύ εύκολα στη νίκη- πρόκριση.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-18, 30-36(ημ.), 30-51, 36-73
Διαιτητές: Ξυλάς- Πετράκης Κ.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Κουλλιάς Π. 12(2), Πιλάτος, Νίκζας 4, Κουλλιάς Χ. 4, Μπούζαλης, Έλληνας 8, Κουλλιάς Σ., Πονήρης 2, Μπουλαφέντης 6.
Ο.Α.Α. ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Λογοθέτης Κ. 2, Κασαπάκης 1, Αϊλαμάκης 5(1), Σεγρεδάκης 2, Μωχάμεντ 16(1), Λογοθέτης Σ. 1, Ιωάννου 6, Φουκαράκης 14(2), Μακράκης 8(2), Βλάχος 1, Βόντας 17(3), Βασιλάκης.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ- ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ ΤΗΝΟΥ 51-46
Με το δεξί ξεκίνησε η διπρόσωπη Ακαδημία Καλύμνου, η οποία κέρδισε δύσκολα στο τέλος τον Περιστεριώνα Τήνου με 51-46 και αύριο στις 14:00 θα παίξει με το Ηράκλειο, στον τελικό πρόκρισης για τον μονό αγώνα στην Αθήνα, που οδηγεί στο F-8. Η ομάδα του Χρήστου Καλαϊτζίδη παρουσίασε δύο πρόσωπα στο «Λίντο», στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής για τον 5ο όμιλο της προκριματικής φάσης του πανελλήνιου πρωταθλήματος. Οι «σφουγγαράδες» ήταν εξαιρετικοί στο α’ ημίχρονο και κακοί στο β’ ημίχρονο, δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα της Τήνου να μπει στο παιχνίδι.
Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο παρκέ και έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο με 4-14, παίζοντας πιεστική άμυνα και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μπουλαφέντη, που ήταν και ο κορυφαίος παίκτης της Ακαδημίας. Οι Καλύμνιοι προηγήθηκαν με +14 (6-20 στο 13’) και με +16 (8-24 στο 15’), για να ισορροπήσει ο Περιστεριώνας στη συνέχεια (17-33 στο ημίχρονο). Η μεγάλη διαφορά εφησύχασε την Ακαδημία, η οποία μπήκε μεταμορφωμένη προς το χειρότερο, στο β’ ημίχρονο. Η ομάδα της Καλύμνου έκανε πολλά λάθη και ο Περιστεριώνας μείωσε σε 32-39 (26’) και 36-41 (28’), για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 36-46. Στην τελευταία περίοδο, η Ακαδημία κράτησε γερά, πετυχαίνοντας όμως μόλις 5 πόντους και συνολικά 18 στο β’ ημίχρονο. Η Ακαδημία του α’ ημιχρόνου έχει τύχη απέναντι στο Ηράκλειο, αλλά του δευτέρου καμία. Οι Μπουλαφέντης, Έλληνας και Κουλλιάς Π. ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ ο Κλαυδιανός των ηττημένων.
Τα δεκάλεπτα ήταν 4-14, 17-33(ημ.), 36-46, 46-51
Διαιτητές: Τσικριτσάκη- Χατζημάρκος
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ ΤΗΝΟΥ (Βιδάλης): Κλαυδιανός 14(2), Βλαστός 4, Φώσκολος Μ. 5, Χαρικιόπουλος 3(1), Φώσκολος Ι. 9, Πολυκανδρίτης 4, Παπαευθυμίου 7,
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Κουλλιάς Π. 13(1), Νίκζας, Κουλλιάς Χ. 8, Μπούζαλης, Μαγριπλής, Έλληνας 13(1), Κουλλιάς Σ., Μπουλαφέντης 17(1).