Κολοσσιαία επιστροφή και πρώτη νίκη στο Λαύριο!

Θρίαμβος με ανατροπή για τον Κολοσσό… Οι “θαλασσί” επέστρεψαν από το -14 και κέρδισαν με 82-74 στο Λαύριο, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στη φετινή Greek Basketball League. Η ομάδα του Γιώργου Σιγάλα παρουσίασε μία άστοχη και προβληματική εικόνα στο πρώτο μέρος όταν και βρέθηκε να χάνει με διαφορά 14 πόντων. Οι Ροδίτες μεταμορφώθηκαν απίστευτα στη συνέχεια, έκαναν ότι ήθελαν στο Λαύριο και με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΜΥΝΑ, «έσπασαν το ρόδι» την κατάλληλη στιγμή. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της χρονιάς για την ομάδα του Γιώργου Σιγάλα, που αποκτά μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι οι Ροδίτες έπαιξαν ξανά χωρίς τον Λόντον Περάντες. Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι ο Κολοσσός στο β’ ημίχρονο δεν έκανε ΛΑΘΟΣ και με μία ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΟΜΑΔΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη. Σπουδαία εμφάνιση από Γκάουντλοκ, υπερ-καθοριστικοί Νέλσον και Μπιλλής, σταθερή αξία ο Χατζηνικόλας για τον Κολοσσό, βοήθησε στους αιθέρες ο Οκόρο.
Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του Κολοσσού στο Λαύριο… Με τον Τόνι να μπαίνει ζεστός (όπως και στο Μαρούσι), οι «θαλασσί» προηγήθηκαν με 0-5 (2’), ενώ οι Ροδίτες πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και με τον Ντανουσεβίτσιους, ξέφυγαν με +7 (3-10 στο 5’). Η ομάδα του Κώστα Μέξα συνήλθε και πέρασε μπροστά 13-12 με σερί 10-2 και προσπάθεια του Μουράτου. Το Λαύριο μεγάλωσε το σερί (15-12), αλλά Μπιλλής και Γκάουντλοκ έδωσαν λύσεις και ο Κολοσσός προσπέρασε στο α’ δεκάλεπτο με 19-20.
Στο β’ δεκάλεπτο, ο Κολοσσός… χάθηκε μετά το 15’! Η εικόνα αρχικά του αγώνα δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να συμβαδίσουν στο σκορ (21-23, 26-27). Από κει και πέρα ο Κολοσσός τα έκανε όλα λάθος, ήταν εξαιρετικά άστοχος και το Λαύριο «έτρεξε» απίστευτο σερί. Όσο απίστευτο κι αν ακούγεται το σκορ έγινε 41-27 με σερί 15-0, με τους Ροδίτες να παραμένουν άποντοι για πέντε λεπτά. Βον, Μουράτος, Σλέιτερ και Γόντικας έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ, με τους παίκτες του Κολοσσού να χάνουν πλήρως την αυτοσυγκέντρωση τους. Μόλις 39’’ πριν το τέλος ο Τόνι κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, ενώ ο Κώστας Μέξας δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Ο Κολοσσός δεν εκμεταλλεύθηκε όσο θα έπρεπε αυτό και τελικά το ημίχρονο τελείωσε με 43-29, με τον Γ.Σ. Λαυρίου να κάνει επιμέρους σκορ 24-9! Στο α’ ημίχρονο ο Κολοσσός είχε το αποκαρδιωτικό 6/22 δίποντα, με το Λαύριο να έχει πάρει τα διπλάσια ριμπάουντ (28-14). Μεγάλος πρωταγωνιστής για το Λαύριο ήταν ο Βασίλης Μουράτος, που έκανε σπουδαία πράγματα.
O Κολοσσός στο β’ ημίχρονο ξεκίνησε εντυπωσιακά και πιο… εύστοχα. Το 46-33, έγινε 47-40 με συνεχόμενους πόντους από τους Ντανουσεβίττσιους και τον Γκάουντλοκ, αναγκάζοντας τον προπονητή του Λαυρίου να καλέσει τάιμ-άουτ. Η ομάδα του Γιώργου Σιγάλα επέστρεψε δυναμικά και πιο συγκεντρωμένη στο παρκέ, στο β’ ημίχρονο, Μετά το αρχικό 46-33, οι «θαλασσί» έλεγξαν το ρυθμό, έβαλαν μεγάλα καλάθια και έκαναν σερί 3-14, μειώνοντας σε 49-47 με κορυφαίους τους Γκάουντλοκ και Χατζηνικόλα. Το -14 έγινε -2 και το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον. Ο Κολοσσός κατάφερε να ισοφαρίσει 49-49 με τον Σλαφτσάκη και παίζοντας σαφέστατα καλύτερα από το Λαύριο (έστω και χωρίς «άσο», αφού ο Κολοβέρος χρεώθηκε με τέσσερα φάουλ στο 27’), γύρισε τούμπα το παιχνίδι. Ο Νέλσον με συνεχόμενα τρίποντα και ο «καυτός» Χατζηνικόλας έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στους Ροδίτες (58-61). Ο Κολοσσός στο γ’ δεκάλεπτο έκανε επιμέρους σκορ 15-32!
Ο Κολοσσός ήταν απίστευτα ψυχωμένος στο τελευταίο δεκάλεπτο… Με άμυνα σεμιναριακού επιπέδου, οι Ροδίτες «βραχυχύκλωσαν» το Λαύριο και έλεγξαν το ρυθμό. Με Πετρόπουλο και Γκάουντλοκ το σκορ έγινε 60-65 (33’), ενώ Μπιλλής και Νέλσον μετέτρεψαν το 65-67 (35.30’) σε 65-72 στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Οι Ροδίτες ξέφυγαν με +7 (67-74 στο 37’). Ο Γόντικας μείωσε με 2/2 βολές σε 69-74, αλλά ο Κολοβέρος με απίθανο τρίποντο έκανε το 69-77, δίνοντας τη χαριστική βολή στο Λαύριο. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τον Κολοσσό να φεύγει νικητής, έχοντας αρκετούς παίκτες σε εξαιρετική μέρα στο β’ ημίχρονο.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-20, 43-29(ημ.), 58-61, 74-82
Διαιτητές: Τσαρούχα- Ζακεστίδης- Λεβεντάκος
Γ.Σ. ΛΑΥΡΙΟΥ (Μέξας): Τσάμης, Γκρίφιν 12(2), Μουράτος 19(3), Σέρμαν 10(1), Ζάρας, Γόντικας 11, Βον 3, Γουαχάμπ 12, Φόρεστ 3(1), Σλέιτερ 4.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σιγάλας): Γκάουντλοκ 17, Τόνι 6(1), Νέλσον 9(3), Σλαφτσάκης 2, Κολοβέρος 8(1), Τσαϊρέλης, Οκόρο 5, Πετρόπουλος 2, Χατζηνικόλας 11(1), Μπιλλής 11(1), Κουρουπάκης, Ντανουσεβίτσιους 11(3).