Ροδίων Άθλησις: Γκρεμίζει ότι έχτιζε με κόπο

Νέα ήττα-σοκ γνώρισε το Ροδίων Άθλησις, το οποίο παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-0 σετ, ηττήθηκε στο «Ροδίων Παιδεία» από τον Πανιώνιο στο τάι-μπρέικ (2-3) για την 10η αγωνιστική του 1ου υποομίλου νότου της Α2 κατηγορίας. Οι Ροδίτες «εκτροχιάστηκαν» για τα καλά από την υπόθεση- πρωτιά, ενώ πλέον κινδυνεύουν να χάσουν και τη δεύτερη θέση από τον Πανερυθραϊκό, που κέρδισε με 3-0 στα Μελίσσια τον Φοίβο. Η αποχώρηση του Αργύρη Μαυροβουνιώτη έχει αποσυντονίσει για τα καλά το Ροδίων Άθλησις, το οποίο γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του και προβλημάτισε ξανά με την απόδοση του. Το ντεμπούτο του Αλέξη Καμπερίδη στον πάγκο της ομάδας δεν στέφθηκε με επιτυχία και το Ροδίων Άθλησις καλείται να βρει τις λύσεις για να μην πάει χαμένη η χρονιά.

Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 2-0 σετ (κέρδισαν τα δύο πρώτα με 25-21), ωστόσο ο Πανιώνιος απάντησε (15-25) και μείωσε σε 2-1. Το τέταρτο σετ ήταν συγκλονιστικό, με τους Νεοσμυρνιώτες να κερδίζουν στις λεπτομέρειες με 25-27 και να κάνουν το 2-2. Με τη ψυχολογία υπέρ τους, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την απίστευτη ανατροπή και να κερδίσουν το Ροδίων Άθλησις με 2-3. Αυτή ήταν και η πρώτη εντός έδρας ήττα για την ομάδα.

Ο Ο.Φ.Η. κερδίζοντας εύκολα την Καλαμάτα (3-0) εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, ενώ σπουδαίες εκτός έδρας νίκες πέτυχαν, ο Πανερυθραϊκός (3-0 στα Μελίσσια) και η Καλαμάτα (3-1 στο Αίγιο).