Νικητής στο Rising Star U18 της Δωδεκανήσου ο Κολοσσός!

Ο Κολοσσός κατέκτησε την πρώτη θέση στο Rising Star U18, στα Δωδεκάνησα, κερδίζοντας εύκολα στο β’ ημίχρονο τον Ιπποκράτη με 90-65 και θα συνεχίσει πλέον στο τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει τις αντίστοιχες ομάδες από Λέσβο, Χίο και Σάμο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο α’ ημίχρονο, με τον Ιπποκράτη να αποτελεί ευχάριστη έκπληξη και να κοιτάζει στα μάτια τον πιο γεμάτο και ποιοτικό Κολοσσό. Με τους Λέκα, Τάττη και Μιχελή, η ομάδα του Γιάννη Τσακίρη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στο β’ ημίχρονο, ενώ ο Ιπποκράτης έχασε κάθε επαφή με το σκορ όταν αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο Χλαπάνης.
Στο α’ ημίχρονο η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, με τους Κώους να αποτελούν «σκληρό καρύδι” απέναντι στον Κολοσσό, που δεν μπορούσε να βρει καλό ρυθμό. Με τους Χλαπάνη, Σπατιώτη και Πετρίδη Κ., ο Ιπποκράτης δεν άφησε τους «θαλασσί» να ξεφύγουν στο σκορ. Οι Ροδίτες βελτίωσαν στη συνέχεια κατακόρυφα την απόδοση τους και «καθάρισαν» το παιχνίδι στο γ’ δεκάλεπτο. Ο Τάττης πέτυχε όλους τους πόντους του στο α’ ημίχρονο, έδωσε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στους Λέκα και Μιχελή και η μηχανή της ροδίτικης ομάδας άρχισε να παίρνει μπροστά (45-53 στο 26’), ενώ με συνολικό σερί 14-28, το σκορ έγινε 51-67 για τον Κολοσσό, που έβαλε το νερό στο αυλάκι. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπική διαδικασία με τους «θαλασσί» να μεγαλώνουν τη ψαλίδα και να παίρνουν τον τίτλο στο Rising Star U18, κάνοντας το 3 στα 3 κόντρα σε Διαγόρα, Γ.Α.Σ. Ιάλυσος και Ιπποκράτη Κω.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-19, 37-39(ημ.), 51-67, 65-90
Διαιτητές: Πετρόπουλος- Πατμίου- Ροδίτης
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Χρήστου): Πολυχρονιάδης 2, Χατζηστέργος 4, Πετρίδης Κ., 18(2), Χλαπάνης 16, Σπατιώτης 22, Λαουμζής 3(1), Πετρίδης Μ. Σταυρόπουλος.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Τσακίρης): Μιχελής 15, Κεφαλάς 5, Γιαννακάκης 4, Τάττης 17(1), Μήκας 3, Τριανταφύλλου 12(4), Ζέρβας 6(1), Καλλιγάς 4, Λέκα 24(1), Τσούμπανος Ο., Καρκαλής, Τσίγκος.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ- ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ 51-37
Την πρόκριση του στον τελικό του Rising Star U18 πανηγύρισε ο Ιπποκράτης, ο οποίος κέρδισε με 51-37 στο κωακό ντέρμπι τον Έσπερο. Ο Ιπποκράτης με κορυφαίο τον απίστευτο Χλαπάνη (πέτυχε 31 πόντους) και παίζοντας με οκτώ παίκτες, επέστρεψε δυναμικά, επικράτησε των περσινών πρωταθλητών Δωδεκανήσου και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό. Η ομάδα του Φρατζέσκου Χρήστου είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κρατούσε σταθερά μία διψήφια διαφορά και στο τέλος πήρε τη νίκη- πρόκριση. Το α’ δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τον Ιπποκράτη να προηγείται με 14-10, ενώ στη συνέχεια οι τυπικά γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (26-16 στο 17’), για να κλείσει το α’ ημίχρονο με 33-18.
Ο Έσπερος ξεκίνησε καλύτερα στη συνέχεια (33-23 στο 23’), αλλά ο Ιπποκράτης διατήρησε σταθερά τη διψήφια διαφορά (38-27 στο 25’) για να κλείσει το γ’ δεκάλεπτο με 45-33. Ο Έσπερος έχασε τον Χότζα με πέντε φάουλ, με τον Ιπποκράτη να είναι καλύτερος (49-37 στο 37’) και να παίρνει τη νίκη με +14 (51-37), με τον Χλαπάνη να πετυχαίνει 31 από τους 51 πόντους της ομάδας του και να είναι μακράν ο κορυφαίος του γηπέδου.
*Ο αγώνας διεξήχθη με δύο παίκτες ομάδας ως κριτές λόγω αδυναμίας κάλυψης του.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-10, 33-18(ημ.), 45-33, 51-37
Διαιτητές: Πετρόπουλος- Νικολάου
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Χρήστου): Δρετάκης 5(1), Πετρίδης 4, Σπατιώτης 4, Χλαπάνης 31, Λαουμζής 3, Ποταμιάνος 4, Πετρίδης, Πολυχρονιάδης.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ (Χατζηστέργος): Παπαχρόνης, Χατζηστέργος Μ. 7(1), Καρβέλλας, Χατζηστέργος Θ. 2, Χατζημιχαήλ 3, Πουλιού 8(1), Χατζηβελούδος, Σαμαράς 2, Χότζα 12(1), Μερολάρι 2, Ξυπολυτάς 1.