Ξανά «χρυσός» ο Τζωρζής, δύο μετάλλια ο Σφουγγαριστός

Με τέσσερα μετάλλια επέστρεψε από την Αθήνα και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Kick Boxing έως 18 ετών, η αποστολή του Urban Fight Club-Mallios Team. Στους αγώνες που έγιναν στο Κλειστό Στάδιο Βαρέων Αθλημάτων Πάλης στα Άνω Λιόσια, με τη συμμετοχή περίπου 1500 αθλητών, οι μαχητές του ροδίτικου συλλόγου με προπονητή τον Κωνσταντίνο Βαλάκη, ξεχώρισαν και κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο των κατηγοριών τους.

Ο περυσινός πρωταθλητής Ελλάδας, Βαγγέλης Τζωρζής έπαιξε στην κατηγορία των -86 κιλών και έκανε το «repeat», κατακτώντας και φέτος το χρυσό μετάλλιο στο Low Kick, ενώ ανέβηκε στο βάθρο και στο K1, φορώντας στο στήθος του το αργυρό μετάλλιο.

Εξαιρετικός ήταν και ο Νικόλας Σφουγγαριστός, ο οποίος αν και ζυγίστηκε στα 46 κιλά, συμμετείχε στην κατηγορία των -51 κιλών και πήρε δύο μετάλλια. Συγκεκριμένα, στο Low Kick κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ στο K1 το χάλκινο.

Να σημειώσουμε ότι οι δύο αθλητές αγωνίσθηκαν στα Ring Style του Kick Boxing και μάλιστα σε δύο κατηγορίες, σε διάστημα δύο ημερών, κάτι που κάνει τις επιτυχίες τους, ακόμη πιο σημαντικές.

Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν και δύο «μικροί» του Urban Fight Club, οι Μίμης Καραγιάννης και Δημήτρης Φλώρος, οι οποίοι λόγω ηλικίας (8 ετών) πήραν μέρος στο Kick Light, επικρατώντας στο μονό αγώνα που έδωσαν και αποκομίζοντας σημαντικές εμπειρίες για το μέλλον, στην πρώτη τους συμμετοχή σε πανελλήνια διοργάνωση.