Νίκες για Γ.Α.Σ. και Αίολο, σήμερα παιχνίδια σε Ρόδο και Κω!

Την πρώτη του νίκη στο ανδρικό πρωτάθλημα πέτυχε χθες το βράδυ ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος, ο οποίος κέρδισε με 64-54 τη Γαλάζια Ακαδημία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για την Α’ Κατηγορία. Οι ”ερυθροκίτρινοι” ήταν καλύτεροι μετά το α’ δεκάλεπτο και έφτασαν σχετικά άνετα στη νίκη με κορυφαίο το νεαρό Φυλτζανίδη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-14, 36-21(ημ.), 48-40, 64-54
Διαιτητές: Τσατταλιού- Μητσού
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Τσακίρης Ι.): Φυλτζανίδης 23(4), Τσακίρης Γ. 2, Πετεινάρης 3(1), Λιαμής 3(1), Συκόφυλλος 10(1), Βόνια 5, Πίτσης 2, Γκοτζάι 5(1), Σμυρνής 11(3), Αργυρού.
ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Βλαχοδήμος): Τσούλλος 5, Ματσαμάς 17(1), Χατζηαντωνιάδης, Χατζηγεωργίου 18(1), Ρουμπίνης, Πεταυράκης, Ράπτης 2, Βόλας 9, Παπαδόπουλος 3.
ΑΝΕΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΑΙΟΛΟ
Ιδανικό ξεκίνημα έκανε ο Αίολος Κεφάλου στο ανδρικό πρωτάθλημα (όμιλος νήσων), αφού κέρδισε τον… (σχεδόν) εφηβικό Ηρακλή 2000, με 77-43, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Κεφάλου από την αρχή του αγώνα φρόντισε να δείξει στους μικρούς του Ηρακλή 2000 ότι ήθελε να κάνει ξεκίνημα με το δεξί και τα κατάφερε με σχετική ευκολία. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (5-15 στο 5’), με τον Αίολο να κάνει το σκορ 7-19 και να κλείνει το α’ δεκάλεπτο με 13-25. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να κάνουν rotation και το σκορ να γίνεται 18-32 (13’) και 21-36 (17’). Το ημίχρονο τελείωσε με 25-42, ενώ το β’ ημίχρονο η ψαλίδα άνοιξε στο +20 (32-52 στο 24’) για τον Αίολο, που δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (37-62 στο 30’). Το τελευταίο δεκάλεπτο εύλογα είχε καθαρά τυπική διαδικασία, με την ομάδα του Κώστα Πολίτη να κάνει μία καλή προπόνηση απέναντι στους «ροπαλοφόρους» και να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα. Με τρίποντο του Ρήγα το σκορ έγινε 37-69 (34’), ενώ η μέγιστη τιμή ήταν το +37 (40-77), λίγο πριν από το τέλος της αναμέτρησης.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-25, 25-42(ημ.), 37-62, 43-77
Διαιτητές: Νικολάου- Πλατέλλα
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Σαντής): Αλαβέρας 9(1), Παπαδάκης, Πιπέρης 3(1), Σακελλαρίου 4, Μυρτάι 2, Χρυσόπουλος, Σημαντηράκης 2, Τσίκος 12(2), Λέπουρι 2, Πόγιας 9(1), Διακοστεφανής, Μπάσια.
ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ (Πολίτης): Καζάκος 4, Ρήγας 9(3), Σάζαλης Α. 6, Πολίτης Κ. 5, Πετρόπουλος 3, Πολίτης Δ. 19, Σαράντος 2, Παπαντωνίου 13, Παπαδημητρίου 4, Κενανόπουλος 12.
ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΡΤΕΣ ΥΓΕΙΑΣ Ο Α.Σ.Κ. ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝΙΣΤΗΚΕ
Ο Α.Σ.Κ. Αρχάγγελος μηδενίστηκε στο πρώτο επίσημο ιστορικό παιχνίδι της ομάδας στο ανδρικό πρωτάθλημα… Το Σάββατο στις 20:00 επρόκειτο να διεξαχθεί η αναμέτρηση με την Καλλιθέα στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής για τη 2η αγωνιστική στον όμιλο Ρόδο. Οι Αρχαγγελίτες όμως δεν προσκόμισαν τις κάρτες υγείας των αθλητών με αποτέλεσμα να μηδενιστούν. Οι δύο διαιτητές (Γιώργος Αντωνίου και Παναγιώτης Βάγγαλης), αφού περίμεναν με βάση τον κανονισμό για 15 λεπτά, έκλεισαν το φύλλο αγώνα με νικήτρια την Καλλιθέα 20-0 (α.α.). Οι δύο ομάδες έπαιξαν φιλικό παιχνίδι, το οποίο έληξε με σκορ 94-29 υπέρ της Καλλιθέας.
ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΕ ΡΟΔΟ ΚΑΙ ΚΩ
Δύο παιχνίδια θα διεξαχθούν σήμερα για το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας… Σήμερα στις 21:00 στο κλειστό γυμναστήριο της Κω ο Ιπποκράτης θα παίξει με τον Φοίβο, ενώ στις 21:30 στο «Βενετόκλειο» (και όχι στο «Ροδίων Παιδεία) θα γίνει η αναμέτρηση Ροδίων Άθλησις- Κάρπαθος Basketball για τον όμιλο Ρόδου.
Δ.Κ.Γ. Κω (21:00): Ιπποκράτης Κω- Φοίβος Κω