Πρωταθλητής παγκορασίδων ο Ηρακλής 2000!

Πανάξιος πρωταθλητής Δωδεκανήσου στις παγκορασίδες αναδείχθηκε ο Ηρακλής 2000, ο οποίος κέρδισε εύκολα στον κωακό τελικό την Α.Ε. Δικαίου με 49-31 και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της ιστορίας του στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Καρδάμαινας έγινε η Πέμπτη στην ιστορία του δωδεκανησιακού μπάσκετ που κατακτά τον τίτλο στις παγκορασίδες, παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια του μεγάλου τελικού. Τα κορίτσια του Κώστα Σαντή κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ του «Δ. Παππούλης» και ειδικά μετά το α’ δεκάλεπτο επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους, έχοντας περισσότερες λύσεις σε όλα τα επίπεδα.
Η Α.Ε. Δικαίου ξεκίνησε αρκετά καλά (3-4 και 9-11), με τον Ηρακλή 2000 όμως να βρίσκει λύσεις και να κλείνει το α’ δεκάλεπτο με 15-13. Το συνολικό σερί για την ομάδα της Καρδάμαινας έφτασε το 9-0 και το σκορ έγινε 20-13 (14’)… Με την Μυρτάι να έχει πολύ καλή παρουσία και την Φάσκο να κυριαρχεί σε επίθεση και άμυνα, ο Ηρακλής 2000 ξέφυγε με διψήφια διαφορά (26-15 στο 16’), με την Α.Ε. Δικαίου να έχει επιθετικό πρόβλημα, αλλά παρόλα αυτά να μειώνει σε 28-21 στο ημίχρονο.
Ο μεγάλος τελικός κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο… Η ομάδα της Κασσιανής Παπαδοπούλου βρήκε λύσεις κυρίως με την Τρέμμα μειώνοντας σε 31-24 (25’), αλλά στη συνέχεια ο Ηρακλής 2000 ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, πίεσε την άμυνα και άφησε για πέντε λεπτά χωρίς πόντο την Α.Ε.Δ. Το σκορ έγινε 37-24 (30’) και το νερό μπήκε στο αυλάκι για τον Ηρακλή 2000. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε τυπική σημασία (44-28 στο 35’), με τη διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους (48-28 στο 36’) και τον Ηρακλή 2000 να φτάνει τη διαφορά και στο +21 (49-28), πριν μειώσει με τρίποντο στο φινάλε η Α.Ε.Δ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-13, 28-21(ημ.), 37-24, 49-31
Διαιτητές: Νικολάου- Ροδίτης
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Σαντής): Χρυσοπούλου Σ. 8, Σουλλάζι 6, Σκιούτη 5, Ντόστι, Μυρτάι 13, Χρυσοπούλου Α., Πιζάνια, Ράσχα 4, Μποϊλή, Φάσκο 12, Μίλε 1, Φουρτούνη, Διακαντώνη.
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπαδοπούλου): Κανελλοπούλου, Φώτη 3(1), Τρέμμα 12(1), Παππά 6, Πάντου 2, Τριτσάρη 4, Κόλεβα, Τρακόσα, Κοντού, Χατζηβασίλη 2, Παπαδοπούλου, Μεταξά, Βαβλά 2.
ΤΡΙΤΟΣ Ο Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ
Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κέρδισε στον μικρό τελικό με 45-39 τον Κολοσσό και κατέκτησε την τρίτη θέση στο φάιναλ-φορ του πρωταθλήματος. Με τις Κοκόλη Σ. και Κουλουρίδη να πετυχαίνουν τους 37 από τους 45 πόντους, οι «ερυθροκίτρινες» πήραν τη νίκη γοήτρου στον μικρό τελικό, αφήνοντας στην τέταρτη θέση τον Κολοσσό.
Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος ήταν καλύτερος στο α’ δεκάλεπτο και ξεκινώντας καλύτερα προηγήθηκε με 4-2 και 9-6. Η ομάδα της Μαρίας Λαού ξέφυγε με +7 (13-6) και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με τη μεγαλύτερη τιμή (15-7). Μετά το 17-7 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, τα κορίτσια του Δημήτρη Σταύρου έπαιξαν καλύτερα και ο Κολοσσός με σερί 0-8 μείωσε σε 17-15 (17’). Οι «ερυθροκίτρινες» έπαθαν αφλογιστία, ο Κολοσσός βελτίωσε την άμυνα του και το ημίχρονο τελείωσε με 20-17.
Στο β’ ημίχρονο τα «θαλασσί» κορίτσια κατάφεραν να προηγηθούν 20-21 με τρίποντο της Πεταυράκη και 23-24 με τη Μαλλιάκα, αλλά με αιχμή του δόρατος την Κοκόλη, ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος ανέκτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 29-26 στο γ’ δεκάλεπτο.
Στην τελευταία περίοδο Κοκολη και Κουλουρίδη οδήγησαν τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος στη νίκη. Το σκορ έγινε 34-34 (36’), ενώ με τις δύο αθλήτριες του, η ομάδα της Μαρίας Λαού ξέφυγε με 38-34. Η Μαλλιάκα με τρίποντο μείωσε σε 38-37 (2.25’ πριν το τέλος), αλλά η Κοκόλη με δίποντο και 1/2 βολές διαμόρφωσε το 41-37 (1.53’ πριν τη λήξη). Η Πλαγγέντη μείωσε σε 41-38, η Κουλουρίδη αστόχησε στο 1.26’, όπως και η Μαλλιάκα στο 1.18’. Η Κοκόλη με νέο καλάθη έκανε το 43-38 και η Πλαγγέντη στα 51’’ μείωσε σε 43-39. Στα 44’ η Κουλουρίδη διαμόρφωσε το τελικό 45-39 υπέρ του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος, με τις «ερυθροκίτρινες» να κατακτούν την τρίτη θέση. Από τις νικήτριες ξεχώρισαν οι Κοκόλη Σ. και Κουλουρίδη και από τις ηττημένες οι Μαλλιάκα και Καρελλάκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-7, 20-17(ημ.), 29-26, 45-39
Διαιτητές: Ξανθός- Ροδίτης
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Λαού): Κοκόλη Α., Καντή, Τελώνη 2, Μπλατζούκα, Αχλαδιώτη 2, Χαρικιοπούλου, Καραγιάννη, Κουλουρίδη 18, Καμτσικλή, Χατζηνικήτα 4, Κοκόλη Σ. 19, Μουτάφη.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σταύρου): Παπουρδάνου, Στεβάνοβιτς 3, Πολυχρόνη Ρ., Πολίτη, Μαλλιάκα 15(4), Πολυχρόνη Μ., Πλαγγέντη 8, Βαρβάρη, Καρελλάκη 11, Πεταυράκη 2.