ΠΑΕ Διαγόρας: Νέο… φιλικό δείγμα προόδου

Άλλο ένα καλό δείγμα των χαρακτηριστικών της ομάδας που θέλει να δει στο νέο πρωτάθλημα της Super League 2 ο προπονητής του Θωμάς Γράφας, παρουσίασε ο Διαγόρας στο σαββατιάτικο φιλικό παιχνίδι του με αντίπαλο την ΑΕΡΑ, το οποίο και κέρδισε με 4-0 από… ημίχρονο.
Εμφανώς πιο έτοιμος και πιο ποιοτικός από τον μαχητικό αντίπαλό του που δούλεψε σκληρά στον αγωνιστικό χώρο, ο “γηραιός” επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό του, πιέζοντας ψηλά με στόχο να δημιουργήσει ανισορροπία στην απέναντι άμυνα και να βρει καθαρές ευκαιρίες. Μόλις στο 8′ ο Τσιαντούλας εκτέλεσε κόρνερ, ο Τσαβαρής δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας και ο Δημητρίου δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 με δυνατή κεφαλιά. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΡΑ απείλησε με σουτ του Λέντζα Τ., το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο Τσιλιγγίρης, ενώ στο 17′ έγινε το 2-0, όταν μετά τη σέντρα του Τσιαντούλα και την κακή απομάκρυνση της μπάλας από τους αμυντικούς, ο Γαρουφαλιάς την έστειλε στα δίχτυα με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
Ο Διαγόρας συνέχισε να πιέζει και στο 23′ σκόραρε ξανά. Ο Ολιβέρι έκλεψε από τον Κεσίδη, προχώρησε, στον σωστό χρόνο τροφοδότησε τον Μανιά κι εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να “γράψει” με πλασέ το 3-0. Επτά λεπτά αργότερα ο Τσιαντούλας δημιούργησε ξανά για τους συμπαίκτες του, με τον Μπρέγκου να γίνεται αυτή τη φορά αποδέκτης του γυρίσματος και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Κάτι οι πολλές αλλαγές από πλευράς Θωμά Γράφα και κάτι η είσοδος στο ματς των Γκίκα και Χαλκιαδάκη, η ΑΕΡΑ νοικοκυρεύτηκε στον αγωνιστικό χώρο, έγινε πιο συμπαγής και άρχισε να αναπτύσσεται καλύτερα, καταγράφοντας ορισμένες καλές στιγμές.
Στο 62′ ο Χαλκιαδάκης αστόχησε για λίγο στο εξαιρετικό σουτ που επιχείρησε μετά τον συνδυασμό του με τον Μαχαιρά, δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος είχε ξανά ένα καλό, πλην όμως άστοχο σουτ, ενώ στο 73′ και μετά από κόρνερ του Γκίκα, ο Γιώργου δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Οι συνθέσεις: Διαγόρας Τσιλιγγίρης, Παρασκευάς, Μανωλάκης, Δημόπουλος, Δημητρίου, Μπρέγκου, Γαρουφαλιάς, Τσιαντούλας, Ολιβέρι, Κοκκίνης, Μανιάς Έπαιξαν και οι: Γαλάνης, Μπαρμπόπουλος, Τρόκα, Ντιαλόσι, Πετράς, Παπαδόπουλος, Αγκουάδο, Νικόλης, Γεωργέας και Κουτσουπιάς ΑΕΡΑ Τσαβαρής, Καραγεώργης, Ζέκιος, Χότζα, Γιώργου, Κεσίδης, Διάκου, Ζέλεφ, Χατζηνικόλας, Λέντζας Τ., Δωματάς Έπαιξαν και οι: Μαχαιράς, Χαλκιαδάκης, Γκίκας, Μουστάκας, Αποστολάκης Χ., Τσέρρι, Χαρίτος και Λέντζας Γ. Ματαιώθηκαν δύο φιλικά
Με δεδομένο πως πιθανότατα στις 7 Σεπτεμβρίου θα κληθεί να δώσει το πρώτο επίσημο παιχνίδι του κόντρα στην Κόρινθο για το Κύπελλο Ελλάδος, ο Διαγόρας δεν θα μετακινηθεί στην Αθήνα για να παίξει τις προγραμματισμένες δύο φιλικές συναντήσεις του, με την Καλαμάτα στις 31 Αύγουστου και την Ηλιούπολη στις 3 Σεπτεμβρίου.