Ιάλυσος: Εκρηκτικό το νέο ξεκίνημά του

Εντυπωσιακά μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries. Στο πλαίσιο του εξ αναβολής παιχνιδιού της πρεμιέρας αργά το απόγευμα της περασμένης Τετάρτης στο ενωσιακό γήπεδο στο Κορακόνερο, το συγκρότημα του Κώστα Καλημέρη “σάρωσε” τον Ποσειδώνα Καρπάθου με 7-0, με την ομάδα πάντως του Γιάννη Καραμηνά να έχει ως άλλοθι την παντελή έλλειψη συνοχής και ρυθμού λόγω της απουσίας φιλικών αγώνων κατά το διάστημα της προετοιμασίας της. Σε απόλυτο πρωταγωνιστή της συνάντησης εξελίχθηκε ο Χρήστος Χατζησάββας, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ μοιράζοντας ταυτόχρονα δύο ασίστ.
Ο πολύπειρος επιθετικός άνοιξε “λογαριασμό” μόλις στο 8′, ενώ στο 16′ διπλασίασε τα τέρματα των “τοξοβόλων” βάζοντας από νωρίς τα θεμέλια της άνετης επικράτησής τους.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, ωστόσο δεν είχαν τις δυνάμεις να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Ιάλυσου, που συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και στον δεύτερο ημίχρονο.
Αφού στο 42′ δεν μέτρησε γκολ του Σόσα λόγω υπόδειξής του σε θέση οφσάιντ, στο 56′ ήρθε η σειρά του Κοντού να χτιστεί σκόρερ, έπειτα από πάσα “πάρε- βάλε” του Χατζησάββα, ο οποίος δέκα λεπτά αργότερα βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα με έξοχο τελείωμα.
Στο 73′ πήρε τη σκυτάλη ο Πελαρδής (5-0), ο οποίος κι έκλεισε το σκορ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 89′. Νωρίτερα στο 76′ προηγήθηκε το 6-0 με το διαγώνιο σουτ του Σταματούλλα.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Λαθύρης, με βοηθούς τους Πριόνα και Παρθενίδη.