Όλα τα αποτελέσματα στο βόλεϊ!

Με επτά παιχνίδια συνεχίστηκε σε Ρόδο και Κω η δράση στα τοπικά πρωταθλήματα βόλεϊ, με αγώνες για τους άνδρες, τις γυναίκες, τις νεανίδες και τις κορασίδες. Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα:
ΑΝΔΡΙΚΟ
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ- Α.Π.Σ. ΦΛΟΓΑ 3-0
Καλύτερο ξεκίνημα στο ανδρικό πρωτάθλημα, δεν θα μπορούσε να φανταστεί κανείς φίλαθλος του βόλεϊ… Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής, ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας κέρδισε με 3-0 σετ τον Α.Π.Σ. Φλόγα και έκανε ιδανική αρχή στο πρωτάθλημα. Στο παιχνίδι της χρονιάς με το καλημέρα στο ανδρικό πρωτάθλημα, η ομάδα του Γιώργου Σταυρόπουλου πήρε την πολύτιμη νίκη, με το 1ο σκορ να διαρκεί 47(!) ολόκληρα λεπτά. Το απίστευτο 38-36(!) δεν το συναντάει κανείς συχνά στο… παγκόσμιο βόλεϊ, δείγμα της εικόνας του αγώνα. Με όπλο τη ψυχολογία, ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας πήρε και το 2ο σετ με 25-21, ενώ στο 3ο έγινε ξανά μάχη, με τους γηπεδούχους να το κερδίζουν 28-26 και να πανηγυρίζουν τη νίκη σ’ ένα… αξέχαστο παιχνίδι στην Κρεμαστή.
Τα σετ: 38-36 (47’), 25-21 (27’), 28-26 (33’)
Διαιτητές: Χατζησταυρίδης- Παπαδούλη/ Καστανιώτη
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Γιώργος Σταυρόπουλος): Ποδιώτης, Πουλλάς Ι., Παπασάββας, Πουλλάς Σ., Χατζηκαλημέρης, Κοσμάς, Γεράκης, Μαμαλίγκας, Τσιρώνης, Γιακουμάρος, Αναστασάς, Μπούτσκας, Ζαφειράκης, Χασάν- Ριφάτ.
Α.Π.Σ. ΦΛΟΓΑ (Νίκος Τσιντομηνάς): Σωτηρίου, Πιέτρι, Φλεβάρης, Κατσίλλης, Λυράς, Σπυρίδης, Ρουσέττος, Κρητικός, Γράψας, Βασιλείου, Καλιοζής, Δημητριάδης.
ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ- Α.Σ.ΠΕ.Δ. 3-0
Την πρώτη τους νίκη πέτυχαν οι γυναίκες του Ανταγόρα Κω, οι οποίες κέρδισαν με ευκολία και 3-0 σετ τον αδύναμο Α.Σ.ΠΕ.Δ.! Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με τις Κώες να κερδίζουν σε 39 αγωνιστικά λεπτά ροδίτικη ομάδα. Ο Ανταγόρας ήταν εμφανώς ανώτερος και πήρε άνετα την «καθαρή» νίκη στο κλειστό γυμναστήριο της Κω, αφού ανάμεσα στις δύο ομάδες υπήρχε μεγάλη διαφορά δυναμικότητας.
Τα σετ: 25-8 (12’), 25-4 (12’), 25-9 (15’)
Διαιτητές: Μάζαρης- Τσιρπανλής
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ (Στράτος Μπίλλης): Χατζηστέργου, Φορλίδη, Παστρικού, Αϊβαζιάν, Σταμάτη, Κωνσταντή, Βλαχοκώστα, Μήλα, Αθανασάκη, Βασιλακάκη, Φώλια, Ανδριοπούλου, Ντόικα, Καϊμάκη.
Α.Σ.ΠΕ.Δ. (Ανδρέας Μοσκιού): Δημητράκη, Καρέτζου Ε., Ιγνατάκη, Καρέτζου Σ., Γεωργιάδη, Νταΐγια, Ζάνι, Αντωνοπούλου, Σπανουδάκη Α., Σπανουδάκη Ε., Πανταζίδη.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ- Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ 0-3
Την αήττητη πορεία της συνεχίζει στο γυναικείο πρωτάθλημα η Τελχινίδα, η οποία κέρδισε στην Κρεμαστή με 3-0 σετ τον Φοίνικα και τον υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά πήρε εύκολα το 1ο σετ στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής και μαζί το προβάδισμα στο παιχνίδι. Η συνέχεια ήταν… ντέρμπι με τον Φοίνικα να ανεβάζει αισθητά την απόδοση του, αλλά την Τελχινίδα να δείχνει χαρακτήρα και να κερδίζει με το σετ με 23-25. Ντέρμπι ήταν και το 3ο σετ, με τις φιλοξενούμενες να κερδίζουν με 21-25 και να φεύγουν νικήτριες από την Κρεμαστή.
Τα σετ: 14-25 (27’), 23-25 (27’), 21-25 (30’)
Διαιτητές: Χατζησταυρίδης- Ινγγλέση/ Μππαλής
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Γιώργος Σταυρόπουλος): Γιαννακουδάκη, Γιάννη Δ., Καραγιάννη, Κατσαβού, Γιαλλούση, Λώλη, Μπότσαρη, Νάξη, Νόβα, Σαΐτη, Σκούμβρου, Τοντόροβα, Τριανταφύλλου.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Ευσταθίου, Κουφομανώλη, Λορέντζου, Μαθιουδάκη, Μαργαρίτη, Μπεκίρογλου, Σκαρτσίλη, Σουσάρι, Στρατάκη, Χατζηδάκη.
Α.Ο. ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ- Α.Σ.ΠΕ.Δ. 3-0
Την πρώτη του νίκη στο γυναικείο πρωτάθλημα πέτυχε ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών, ο οποίος κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία τον Α.Σ.ΠΕ.Δ. με 3-0 σετ! Η ομάδα του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου πήρε την «καθαρή» νίκη σε 42 μόλις αγωνιστικά λεπτά, απέναντι στον αδύναμο Α.Σ.ΠΕ.Δ. και «έσπασε το ρόδι» στις γυναίκες. Ανάμεσα στις δύο ομάδες υπήρχε μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, με τον Α.Ο. Αθλοπαιδιών να κερδίζει εύκολα τις Ροδίτισσες. Και οι δύο ομάδες συμμετέχουν με πολλές νεαρά κορίτσια στο ρόστερ τους…
Τα σετ: 25-4 (12’), 25-7 (10’), 25-14 (20’)
Διαιτητές: Δημόπουλος- Τσιρπανλής
Α.Ο. ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Μαραγκού, Γκάρη, Αναστασίου, Καρπούζη, Ζαμάγια, Πισσάρη, Μπαρδάκη, Μισίρη, Μανσούρ, Κώστογλου, Παρβαντώνη, Χατζηστέργου, Αλαβάνου, Κυπραίου.
Α.Σ.ΠΕ.Δ. (Ανδρέας Μοσκιού): Δημητριάδη, Γεωργιάδη, Πανταζίδη, Καρέντζου Ε., Ιγνατάκη, Καρέντζου Σ., Νταϊγία, Ζάνι, Αντωνοπούλου, Σπανουδάκη Α., Σπανουδάκη Ε.
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
Α.Ο. ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ- Α.Σ.ΠΕ.Δ. 3-0
Σε 37(!) μόλις αγωνιστικά λεπτά ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω κέρδισε με 3-0 σετ τον Α.Σ.ΠΕ.Δ. και ξεκίνησε ιδανικά στο πρωτάθλημα των κορασίδων. Η ομάδα του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου κέρδισε σε ρυθμούς ρελαντί τις Ροδίτισσες, που πήραν μόλις 16 πόντους και στα τρία σετ. Οι γηπεδούχες είχαν εύκολο έργο στο κλειστό γυμναστήριο της Κω και όπως «μαρτυρούν» τα σετ, έφτασαν άνετα και χαλαρά στη νίκη, κάνοντας καλό «ποδαρικό» στο νέο πρωτάθλημα των κορασίδων.
Τα σετ: 25-8 (12’), 25-4 (12’), 25-4 (13’)
Α.Ο. ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Γκαρή, Λάμπρου, Καρδούλια, Μπαρδακά, Αναστασίου, Ζαμάγια, Χρηστοφή, Κασκαβέλη, Μανσούρ, Κώστογλου, Παρβαντώνη, Αλαβάνου, Κυπραίου, Καρπούζη.
Α.Σ.ΠΕ.Δ. (Ανδρέας Μοσκιού): Δημητράκη, Ιγνατάκη, Καρέτζου Σ., Γεωργιάδου, Νταΐγία, Ζάνι, Αντωνοπούλου, Σπανοιυδάκη Α., Σπανουδάκη Ε., Καρέτζου Ε.
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα κορασίδων πέτυχε και μάλιστα εύκολα ο Ανταγόρας Κω, ο οποίος κέρδισε με 3-0 τον Α.Σ.Π.Ε.Δ., σε παιχνίδι για την 9η αγωνιστική. Η ομάδα του Στράτου Μπίλλη μετέτρεψε την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο και επικράτησε άνετα της αδύναμης ροδίτικης ομάδας. Ο Ανταγόρας «έσπασε το ρόδι» στο κλειστό γυμναστήριο της Κω, με τις νεαρές αθλήτριες να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη μπροστά στον κόσμο τους. Η Α.Σ.ΠΕ.Δ. προσπάθησε μόνο στο 2ο σετ, αλλά οι Κώες ήταν καλύτερες και έφτασαν άνετα στην «καθαρή» νίκη με 3-0 σετ.
Τα σετ: 25-4 (17’), 25-16 (20’), 25-8 (17’)
Διαιτητές: Δημόπουλος- Μάζαρης
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ (Στράτος Μπίλλης): Καϊμάκη, Χατζηστέργου, Λίλα, Θεοδωρέλου, Αϊβαζιάν, Σταμάτη, Βλαχοκώστα, Θαλασσινού, Φώλια, Ανδριοπούλου, Κουτσιαλή, Ντόκα.
Α.Σ.ΠΕ.Δ. (Ανδρέας Μοσκιού): Δημητριάδη, Γεωργιάδη, Καρέντζου Ε., Ιγνατάκη, Καρέντζου Σ., Νταϊγία, Ζάνι, Αντωνοπούλου, Σπανουδάκη Α., Σπανουδάκη Ε.
ΝΕΑΝΙΔΕΣ
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ- Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ 3-0
Χωρίς να δυσκολευτεί ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας κέρδισε με 3-0 σετ τον Διαγόρα, στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο. Η ομάδα του Γιώργου Σταυρόπουλου επικράτησε εύκολα και θα παίξει στον ημιτελικό με την Τελχινίδα, ενώ ο Διαγόρας θα αντιμετωπίσει το Ροδίων Άθλησις. Στη σημερινή αναμέτρηση, ο Φοίνικας κέρδισε και τα τρία σετ εύκολα και έκλεισε ιδανικά τη regular season, με τον Διαγόρα να μετράει μόνο ήττες στα παιχνίδια του.
Τα σετ: 25-9 (22’), 25-12 (17’), 25-11 (20’)
Διαιτητές: Παπαδούλη- Καστανιώτη
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Γιώργος Σταυρόπουλος): Καραγιάννη, Παπαοικονόμοου, Γιάννη Δ., Σκούμβρου, Τριανταφύλλου, Μαστή, Νάξη, Τοντόροβα, Μπότσαρη, Νόβα, Ζερβού, Κουκιά, Γιάννη Ρ., Γιαννακουδάκη.
Γ,.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Λοΐζος Παπακωνσταντίνου): Εγιούποβα, Δανελλάκη, Πεταλά, Χρυσοχοϊδη, Δοξάκη, Άντερσεν, Μαυρίδου, Ζωγράφη, Κουλοχέρα.