Υπερήφανος ο Σεγκούρα για τον Κολοσσό!

Υπερήφανος για την προσπάθεια του Κολοσσού Ρόδου στην ήττα (81-78) από τον Παναθηναϊκό ήταν ο Κούρο Σεγκούρα, ο οποίος μίλησε για τους πολλούς τραυματίες, όπου ένας εξ αυτών ήταν και ο πολύπειρος Άντριου Γκάουντλοκ και γι’ αυτό δεν αγωνίστηκε. Αναλυτικά όσα είπε ο Κούρο Σεγούρα στη συνέντευξη Τύπου: ”Πρώτα απ’ όλα θα ήθελα να πω ότι είμαι πολύ υπερήφανος για την ομάδα μου. Αντιμετωπίσαμε το παιχνίδι με κάποια προβλήματα τραυματισμών. Ο Πετρόπουλος επέστρεψε από τραυματισμό, ο Γκάουντλοκ ήταν επίσης τραυματίας και είχαμε και κάποια μικροπροβλήματα κατά τη διάρκεια της εβδομάδας. Αλλά, δεν μιλήσαμε γι’ αυτό καθόλου, αντιμετωπίσαμε το παιχνίδι με τη δική μας φιλοσοφία και πνεύμα. Στο πρώτο ημίχρονο του ματς δεν παίξαμε αρκετά σκληρά, τους επιτρέψαμε κάποια εύκολα καλάθια.
Αλλά, παρ’ όλα συνεχίσαμε να παλεύουμε και να έχουμε αυτοπεποίθηση μέχρι το τέλος. Να νικήσεις μία ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός πρέπει να παίξεις σε πολύ υψηλό επίπεδο για 40 λεπτά και το κάναμε κάποιες στιγμές με καλό μπάσκετ. Αλλά, δεν ήταν αρκετό για να τους νικήσουμε. Πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά, να σκεφτούμε το επόμενο το ματς και να βελτιωθούμε».
Στα πολλά λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ στα τελευταία λεπτά, στάθηκε ο Εργκίν Αταμάν μετά τη νίκη (81-78) του Παναθηναϊκού επί του Κολοσσού Ρόδου, λέγοντας παράλληλα πως η ομάδα του δεν είχε σημαντική συνεισφορά από τους παίκτες που έχουν λίγο χρόνο συμμετοχής στην Ευρωλίγκα και έπαιξαν στο συγκεκριμένο ματς. Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Εργκίν Αταμάν στη συνέντευξη Τύπου: ”Ελέγξαμε όλο το παιχνίδι, αλλά θέλαμε να δώσουμε περισσότερα λεπτά σε παιδιά που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής μέχρι στιγμής, ειδικά στην Ευρωλίγκα. Αλλά, δεν είχαμε σημαντική συνεισφορά από εκείνους. Κάναμε πολλά λάθη τα τελευταία πέντε λεπτά. Ήμασταν μπροστά με 15 πόντους, αλλά δώσαμε πολλά επιθετικά ριμπάουντ και τότε πήραμε το παιχνίδι με τα τρίποντα. Μετά την Ευρωλίγκα αυτά τα παιχνίδια είναι επικίνδυνα, αλλά θα πρέπει να είμαστε πιο σοβαροί για να παίξουμε στα ματς πρωταθλήματος που χρειάζονται λιγότερα λεπτά απ’ ότι η Ευρωλίγκα”.