Όλα στραβά και ανάποδα για τον Διαγόρα, σοκ με Καταβαίνη!

Ο Γ.Σ. Διαγόρας ηττήθηκε με 64-61 από τον Δίωνα Κυπαρισσίας και πλέον δεν κρατάει στα χέρια του, την υπόθεση- άνοδος στη Β’ Εθνική. Η ήττα του Διαγόρα περνάει σε δεύτερη μοίρα, αφού το παιχνίδι επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Χρήστου Καταβαίνη, ο οποίος υπέστη κάταγμα στην περόνη και πρέπει να χειρουργηθεί άμεσα. Ο νεαρός αθλητής του Διαγόρα μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο της Κυπαρισσίας και τις επόμενες μέρες θα περάσει την πόρτα του χειρουργείου για να κάνει επέμβαση. Από την πρώτη στιγμή είναι δίπλα στον νεαρό αθλητή όλος ο Γ.Σ. Διαγόρας, με τον Καταβαίνη να είναι εξαιρετικά άτυχος, αλλά θα βρει τη δύναμη και θα επιστρέψει υγιέστατος και πιο δυνατός στο παρκέ. Το πόδι του Χρήστου τοποθετήθηκε σε γύψο, θα επιστρέψει μαζί με την ομάδα από την Κυπαρισσία και τις επόμενες μέρες θα χειρουργηθεί στη Ρόδο και θα επιστρέψει υγιής και πανέτοιμος στους αγωνιστικούς χώρους, μόλις ξεπεράσει την ατυχία που τον βρήκε σε μία ανύποπτη φάση και στην προσπάθεια του να πετύχει καλάθι.
ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ
«17’’ πριν τη λήξη του 1/4 του αγώνα και ενώ η ομάδα β’ βρισκόταν στην επίθεση, ο παίκτης (Νο 9) Καταβαίνης Χ. τραυματίστηκε. Το παιχνίδι διεκόπη, ο παίκτης έλαβες πρώτες βοήθειες από το γιατρό του αγώνα και στη συνέχεια διακομίστηκε στο νοσοκομείο της Κυπαρισσίας. Το παιχνίδι συνεχίστηκε περίπου μετά από 7 λεπτά».
ΠΙΚΡΗ ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τον Διαγόρα να είναι μπροστά στο σκορ στο α’ ημίχρονο. Το α’ δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (9-9 και 11-11 στο 5’), με τον Διαγόρα να κάνει το 16-20 με τρίποντο του Μητσού και μάλιστα να προηγείται με +9 (25-34 στο 16’). Ο Δίων αντέδρασε και πλησίασε σε 30-35 στο ημίχρονο, αφού νωρίτερα οι «κυανέρυθροι» έπαθαν σοκ με τον σοβαρό τραυματισμό του Χρήστου Καταβαίνη. Στο β’ ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά (38-36 στο 23’), με τον «γηραιό» να έχει αντίπαλο και την κακή ψυχολογία των αθλητών… Το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο, με τον Διαγόρα να χάνει χρυσή ευκαιρία για νίκη, αφού προηγήθηκε με 57-61. Ο Πολιτόπουλος με δίποντο έκανε το 60-61, ο Καράβας αστόχησε σε τρίποντο και ο Κωνσταντινόπουλος έδωσε το προβάδισμα στον Δίωνα Κυπαρισσίας (62-61), ενώ ο Οικονόμου διαμόρφωσε το τελικό 64-61, με τον Χατζηδημητρίου να αστοχεί σε δύσκολη προσπάθεια στο τέλος.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-17, 30-35(ημ.), 53-48, 64-61
Διαιτητές: Γρίβα- Παπαγεωργίου Δ.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μυριούνης): Κωνσταντινόπουλος 14(2), Γιαννόπουλος Η. 2, Κλεφτακης 3(1), Οικονόμου 16, Καμαρινός 13(1), Καραγιαννίδης 5(1), Πολιτόπουλος 11(1), Γιαννόπουλος Χ.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Καλαϊτζίδης): Μπόζιτς 7(1), Καράβας, Μαρουλλάκης, Χατζηδημητρίου 4, Καταβαίνης 2, Δερμιτζάκης 15(1), Γιακάι 3, Σκλήβας 16, Μιρόσαβιτς, Μητσού 14(3).