Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Beach Volley Κ20: Στην 8η θέση το ζευγάρι των Καρδούλια και Καλιόζη

• Την ίδια θέση κατέκτησε και το δίδυμο των κοριτσιών Ελένη Αλεξόγλου και Μυρτώ Πασχαλάκη

Με την 8η θέση στην Ευρώπη επιστρέφουν από την Πολωνία, το ζευγάρι από τα Δωδεκάνησα που συγκροτούν ο Ροδίτης Δημήτρης Καλιόζης και ο Κώος Γιάννης Καρδούλιας, αλλά και η Ελένη Αλεξόγλου με την Μυρτώ Πασχαλάκη.
Η 8η θέση που κατέλαβαν οι αναπτυξιακές Εθνικές μας Ομάδες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Beach Volley Κ20 που ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο Μισλόβιτσε, ήταν άκρως τιμητική.
Μετά τις ήττες στα προημιτελικά τα δύο μας δίδυμα διεκδίκησαν την 5η θέση στην διοργάνωση, αλλά με δύο ήττες κατέλαβαν εν τέλει την 8η θέση. Το πρόσημο όμως είναι θετικό, αν σκεφτεί κανείς ότι πέρυσι στην ίδια διοργάνωση οι Καλιόζης και Καρδούλιας είχαν καταταγεί 17οι και οι Αλεξόγλου με την Πασχαλάκη 21ες .
Στο πρώτο τους παιχνίδι για τις θέσεις 5-8, Αλεξόγλου και Πασχαλάκη έχασαν στις λεπτομέρειες από τις Πολωνές Λαμπούζ, Ράντελτσουκ με 2-1 σετ (21-16, 17-21, 15-12) και στον αγώνα για τις θέσεις 7-8 ηττήθηκαν από τις αδερφές Παβέλκοβα από την Τσεχία με 2-0 σετ (22-20, 21-18).
Αν και στην φάση των ομίλων τους είχαν νικήσει, δεν συνέβη το ίδιο και στον αγώνα για τις θέσεις 5-8. Καρδούλιας και Καλιόζης πάλεψαν απέναντι στους Πολωνούς Πιέτρασζεκ και Κρζεμίνσκι αλλά έχασαν με 2-0 σετ (21-07, 21-18) και με το ίδιο σκορ λίγο αργότερα ηττήθηκαν από τους Ούγγρους Τάρι και Βέρες (2-0 σετ, 21-18, 21-17) για να κατακτήσουν τελικά την 8η θέση στην Ευρώπη.
Στον προημιτελικό, κρίσιμο ήταν το πρώτο σετ για τους Καρδούλια και Καλιόζη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους Γερμανούς Φρόμπελ και Βουστ να το κατακτούν με 23-21 και στο δεύτερο με τη ψυχολογία με το μέρος τους έκαναν το 2-0 με 21-11 και προκρίθηκαν στον ημιτελικό, αφήνοντας εκτός τους δύο Δωδεκανήσιους.
Για να φτάσουν όμως έως τον προημιτελικό, οι Καλιόζης και Καρδούλιας απέκλεισαν στην φάση των «16» τους Δανούς Νάπιερ και Μπρινκ με 2-1 σετ. Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ και πήγε στους Καρδούλια και Καλιόζη με 32-30, οι Δανοί ισοφάρισαν σε 1-1 σετ με 17-21 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ που κατέληξε στο δίδυμο από τα Δωδεκάνησα με 15-11.
Από την φάση των ομίλων, Καλιόζης και Καρδούλιας προκρίθηκαν άνετα, πετυχαίνοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Αρχικά κέρδισαν τους Νορβηγούς Ας και Ούτβικ με 2-0 σετ (21-18, 21-18), στην συνέχεια τους Πολωνούς, Νο1 στο ταμπλό Πιέτρατσεκ και Κρζεμίνσκι με 2-0 σετ (21-18, 21-17) και τέλος τους Ρουμάνους Αλμπ και Μούρεσαν με 2-0 σετ (21-10, 21-15).