Σοβαροί και… νικητές!

Σε ρυθμούς ρελαντί οι Άγιοι Θεόδωροι Αρχαγγέλου κέρδισαν με 79-40 τον Ιπποκράτη στο κλειστό γυμναστήριο της Κω και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη β’ φάση του ανδρικού πρωταθλήματος. Οι Αρχαγγελίτες πίεσαν την αδύναμη κωακή ομάδα, ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ και πήραν τη νίκη, με την οποία ουσιαστικά κάνουν ένα νέο ξεκίνημα. Η ομάδα του Παναγιώτη Παπακώστα ήταν σοβαρή από το ξεκίνημα του αγώνα και δίνοντας έμφαση στην άμυνα προηγήθηκε 2-7 (3’) και 4-18 (9’)… Ο Ιπποκράτης μέχρι και το 13’ παρέμεινα καθηλωμένος στους τέσσερις πόντους (4-24 στο 13’), ενώ στη συνέχεια οι Αρχαγγελίτες χαλάρωσαν, δίνοντας το δικαίωμα στους Κώους να ισορροπήσουν το παιχνίδι, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με νταμπλ-σκορ (18-36). Τα πάντα ουσιαστικά είχαν κριθεί (29-46 στο 27’), με τους Ροδίτες να ανεβάζουν κι άλλες στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο (10-26 το επιμέρους σκορ), φτάνοντας εύκολα στην επικράτηση. Με τον Ιπποκράτη δεν έπαιξαν οι Μαλιούρας και Τσιλιγκίρης, ενώ με τους Αγίους Θεοδώρους οι Βλαχοδήμος και Πλατέλλας.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 4-22, 18-36(ημ.), 30-53, 40-79
Διαιτητές: Αρνάς- Ορφανός
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Πλατέλλας): Χατζημάρκου 4, Μπαλαμπάνης 2, Πούλιος, Κατσούβας 6, Μόσχος 3, Γούναρης 6, Τόρα 10(3), Παρβαντώνης 7, Νασταχανίδης 2, Κλιάφας, Βουρλούμης.
ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ (Παπακώστας): Βογιατζής 13(2), Ξυπολιτάς 2, Κάκας, Παπανικολάου, Αυγενικός 10(2), Σιώκος 6, Σκορδάλης 10(1), Κούρος 23, Γκογκίδης 15.
ΠΡΑΞΗ ΔΕΥΤΕΡΗ
Η Α.Ε. Δικαίου πέτυχε τη μεγάλη έκπληξη της 2ης αγωνιστικής κερδίζοντας στην «τέντα» τον Διαγόρα 76-75, με τρίποντο του Νώντα Γκοράτσα σχεδόν στην εκπνοή… Οι Κώοι έδειξαν χαρακτήρα σπουδαίας ομάδας και έφυγαν νικητές από την «τέντα» κερδίζοντας μάλιστα και τις εντυπώσεις. Την περασμένη εβδομάδα ο Α.Σ.Κ. Ιβίσκος δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στον Ζέφυρο.