Δύσκολα τα πράγματα για την Ε.Α.ΚΑ.!

Σε δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον η Ε.Α.ΚΑ. μετά την ήττα της με 78-59 από τη Νίκη Αμαρουσίου, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Αν και η Ε.Α.ΚΑ. ξεκίνησε καλά, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη… Οι Καλύμνιοι με τρίποντο του Πλευράκη προηγήθηκαν 5-4, ενώ διατήρησαν την ελάχιστη διαφορά (10-9) με προσπάθεια του Μπουρδάνου. Από κει και πέρα, η Νίκη Αμαρουσίου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και ξέφυγε με 11-16 (6’). Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν με τον Σπέντζο (19-23) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με 19-25 και την Ε.Α.ΚΑ. να εμφανίζει πολλές αμυντικές αδυναμίες.
Στο β’ δεκάλεπτο η ομάδα των βορείων προαστίων ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (19-29 στο 12’). Η Νίκη Αμαρουσίου έλεγξε το ρυθμό του αγώνα (25-35 στο 14’). Με αιχμή του δόρατος τον Μπουρδάνο, που σκόραρε συνεχώς, η Ε.Α.ΚΑ. αντέδρασε και μείωσε σε 30-35 (16’). Μάλιστα με τον Τσαούση μείωσε ακόμη περισσότερο (34-36 στο 18’) και έγινε άκρως απειλητική. Το ημίχρονο τελείωσε με 37-40, με την Ε.Α.ΚΑ. να ισορροπεί το παιχνίδι μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου.
Στο β’ ημίχρονο η Νίκη Αμαρουσίου ξεκίνησε πιο δυνατά και ανέκτησε τα κεκτημένα της… Έτσι προηγήθηκε με 39-45 (23’), ενώ μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Σπέντζου, οι Αθηναίοι έκαναν το σκορ 41-49 (24) και 44-51 (27’). Για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε και τους 11 πόντους (46-57 στο 28’), με τη Νίκη Αμαρουσίου να κυριαρχεί εντός και εκτός ρακέτας στο κλειστό γυμναστήριο της Καλύμνου. Το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 49-61, ενώ στο 28’ τραυματίστηκε ο Κώστας Βλαγκόγιας («έβγαλε» τον ώμο του).
Στην τελευταία περίοδο με τρίποντο του Θεοφιλάκου, η Ε.Α.ΚΑ. μείωσε σε 53-63 (32’) και έκανε μία τελευταία προσπάθεια να γίνει απειλητική κάνοντας το 57-64 (35’). Η Νίκη Αμαρουσίου όμως ήταν καλύτερη σε όλα τα επίπεδα, σε σχέση με τους Καλύμνιους που επέμεναν να σουτάρουν τρίποντα. Το σκορ έγινε 57-68 (37’) και 58-70 (39’), με τους Αθηναίους να παίρνουν δίκαια τη νίκη και μάλιστα με +19 (59-78) απέναντι στην Ε.Α.ΚΑ., που προσπάθησε με λάθος τρόπο να διεκδικήσει τη νίκη. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Γεωργακόπουλος, Δέλιος, Παπαδημητρίου και Κόπτσας. Με την Ε.Α.ΚΑ. ντεμπούτο έκαναν οι Μπουρδάνος και Τσιπίδης, επέστρεψε ο Ρογαλίδης, ενώ ο Σιγκούνας ήταν επηρεασμένος από τον τραυματισμό του.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-25, 37-40(ημ.), 49-61, 59-78
Διαιτητές: Πετράκης Ι.- Τούσης
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Μαύρος): Αλαχούζος, Μπουρδάνος 20(2), Θεοφιλάκος 3(1), Βλαγκόγιας 4, Ρογαλίδης, Σπέντζος 6, Τσαούσης 9, Σιγκούνας 3, Τσιπίδης, Ζούλσιτς 11, Πλευράκης 3(1).
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Ζωντός): Γεωργακόπουλος 22(2), Κυπριτζόγλου 4, Κοκορέλης 7, Δέλλιος 13, Παπαδημητρίου 15, Κόπτσας 14(2), Θεοδοσίου 3(1).