Όταν ανέβασε στροφές κέρδισε στο “Ιβανώφειο”!

Φιλική νίκη με σκορ 82-65 κόντρα στον Ηρακλή πέτυχε ο Κολοσσός σήμερα στο Ιβανώφειο. Οι «θαλασσί» έδειξαν δύο πρόσωπα στη Θεσσαλονίκη, ήταν εξαιρετικά μέτριοι στο α’ ημίχρονο και πολύ καλοί στη συνέχεια, όταν και βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους κυρίως επιθετικά. Ο Ηρακλής δημιούργησε αρκετά προβλήματα στ α’ ημίχρονο στο νωθρό Κολοσσό. Το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο και το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 15-17, ενώ ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 23-23 (14’) και πέρασε μπροστά 31-30 (17’) για να κλείσει το ημίχρονο με +6 (36-30). Η εικόνα του Κολοσσού βελτιώθηκε αισθητά στη συνέχεια. Οι φωνές του Κούρο Σεγούρα είχαν αποτέλεσμα και η μηχανή του Κολοσσού πήρε μπροστά. Με όπλο την άμυνα (29 πόντοι στο β’ ημίχρονο), οι Ροδίτες βρήκαν λύσεις, ξέφυγαν στο σκορ και μεγάλωσαν τη διαφορά, δείχνοντας τη διαφορά ποιότητας με τον Ηρακλή, που αγωνίζεται στην Elite League. Ο Κολοσσός είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα και διψήφιους τους Μπραϊκοβιτς, Ουτόμι και Κολοβέρο. Από τον Ηρακλή πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τόμσον, Προίσκος και Ζορμπάς.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-17, 36-30(ημ.), 48-52, 65-82
ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιαπλές): Μαστρογιαννόπουλος 9(1), Προίσκος 10(2), Τόμσον 13(3), Πουλιανίτης, Σαρικόπουλος 4, Μερμίγκης 4, Μπέικερ 3(1), Πράπας 4(1), Ταχυρίδης 2, Σοκ 6(2), Ζορμπάς 10.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Γόντικας 2, Καμαριανός 2, Κολοβέρος 10, Μπιλλής 5, Σίμονς 9(1), Γιόργκενσεν 3(1), Μπραικοβιτς 15, Περάντες 6, Ουτόμι 11(2), Χατζηνικόλας 3(1), Πόλεϊ 6, Παπαγιάννης 2, Πετρόπουλος 8(2)