Με το… αριστερό ξεκίνησε ο Κολοσσός στη G.B.L.!

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία έχασε ο Κολοσσός στην πρεμιέρα της Greek Basketball League. Οι “θαλασσί” ηττήθηκαν στην “άδεια” Γλυφάδα από τον Πανιώνιο με 67-65, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν πολλά λάθη και λύγισαν από τις απουσίες. Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με +15, ο Πανιώνιος είχε μόλις 2/20 τρίποντα (10%), αλλά παρόλα αυτά πήρε τη νίκη και ξεκίνησε με το δεξί. Ο Κολοσσός έλεγξε απόλυτα το ρυθμό στο α’ ημίχρονο, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο έχασε το μυαλό του, έκανε πολλά λάθη και μοναδική απειλή ήταν ο Ντανουσεβίτσιους.
Εξαιρετικός και απόλυτα κυρίαρχος ήταν στο α’ ημίχρονο ο Κολοσσός, ο οποίος έλεγξε απόλυτα το ρυθμό, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με αιχμή του δόρατος τον Γκάουντλοκ έκανε ότι ήθελε. Ο Πανιώνιος με 1/9 τρίποντα και 10 λάθη, δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του και ο Κολοσσός ξέφυγε ακόμη και με +14 στην άδεια «Γλυφάδα». Στο ξεκίνημα του αγώνα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προηγήθηκε με 6-3 (3’), αλλά τον Γκάουντλοκ να σκοράρει όπως θέλει, οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 8-10 (6’) και νταμπλ-σκορ (8-16 στο 8’). Το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 13-20 και την ομάδα του Γιώργου Σιγάλα να είναι σαφώς καλύτερη σε όλα τα επίπεδα.
Στο β’ δεκάλεπτα τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για τον Κολοσσό, ο οποίος ξέφυγε με διψήφια διαφορά (15-26 στο 13’) με τον Ντανουσεβίτσιους. Παρά την απουσία των Γκαλβανίνι και Τσαϊρέλη και τα δύο φάουλ του Οκόρο, ο Κολοσσός με τους Κουρουπάκη και Γκάουντλοκ ξέφυγε με +14 (17-31 στο 16’) και πήρε τη μέγιστη τιμή του με +15 (19-34) με τρίποντο του ασταμάτητου Αμερικανού. Ο Πανιώνιος είχε μία μικρή αναλαμπή (24-34), αλλά οι «θαλασσί» πήγαν στα αποδυτήρια με +13 (24-37). Εκτός από τον Γκάουντλοκ, εξαιρετική παρουσία είχε και ο Ντανουσεβίτσιους, ο οποίος θα βοηθήσει πολύ φέτος τον Κολοσσό.
Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, οι Νεοσμυρνιώτες ξεκίνησαν πιο δυνατά και μείωσαν σε 29-39 (22’) με τον Σμιθ και 33-42 με κάρφωμα του Νόκο, αλλά Γκάουντλοκ, Οκόρο και Χατζηνικόλας έστειλαν τη διαφορά στο +14 (33-47 στο 24’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 8-0 μείωσαν σε 41-47 (26’) και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι. Ο Πανιώνιος πατούσε καλύτερα στο παρκέ στο γ’ δεκάλεπτο και μάλιστα μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Σλαφτσάκη, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 47-51 και το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά. Στο διάστημα αυτό με Νόκο και Μπράουν, ο Πανιώνιος «έτρεξε» σερί 22-14.
Στην τελευταία περίοδο ο «ιστορικός» ισοφάρισε με τους Κάναντι και Σμιθ (51-51 στο 32’). Ο τελευταίος έβαλε μπροστά τον Πανιώνιο (53-51), με τον Κολοσσό να ζορίζεται στο σκοράρισμα. Το σερί έφτασε το 12-0 (59-51), με τον Πανιώνιο να βγάζει τον ένα αιφνιδιασμό μετά τον άλλο και τον Κολοσσό να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Παρά το γεγονός ότι ο Πανιώνιος τα «έσπασε» έξω από τα 6.75, πήρε το προβάδισμα και τη ψυχολογία. Το 59-55 έγινε 64-55 (36’) για να μειώσει με τρίποντο ο Ντανουσεβίτσιους (64-58 στο 37’). Ο Λιιθουανός με 2/2 βολές και τρίποντο μείωσε στον πόντο για τον Κολοσσό (64-63 στο 38’). Ο Μπράουν αστόχησε σε δίποντο, ενώ ο Ντανουσεβίτσιους έκανε λάθος στο 1.34’. Ο Νόκο με μία βολή έκανε το 65-63 (1.15’ πριν το τέλος). Ο Ντανουσεβίτσιους αστόχησε στα 54’’ αλλά ο Σμιθ έκανε παιδαριώδες λάθος, αφού δεν πέρασε το κέντρο. Στα 36’’ ο Τόνι μετά από ασίστ του Κολοβέρου ισοφάρισε σε 65-67, ενώ στα 13’’ ο Νόκο με 2/2 βολές έκανε το 67-65. Στα 33’ ο Γκάουντλοκ αστόχησε σε τρίποντο, ο Κολοσσός πήρε επιθετικό ριμπάουντ αλλά το τρίποντο του Τόνι ήταν airball και ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Νόκο και βοήθησαν ανά διαστήματα οι Σμιθ, Ντέιβις, Γούλριτζ και Μπράουν, ενώ από τους ητττημένους κορυφαίος ήταν ο Ντανουσεβίτσιους και στο α’ ημίχρονο ο Γκάουντλοκ.
*Ο Κολοσσός έπαιξε χωρίς τους Γκαλβανίνι, Τσαϊρέλη, Μπιλλή και Καμαριανό, ενώ στη 12άδα βρέθηκαν οι Τόνι, Κουρουπάκης και Γιακάι. Οι «θαλασσί» έχασαν και με τραυματισμό τον Λόντον Περάντες, που έπαιξε για επτά μόλις λεπτά.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-20, 25-37(ημ.), 47-51, 67-65
Διαιτητές: Τσαρούχα- Αγραφιώτης- Μαγκλογιάννης
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Σμιθ 12, Γουλριτζ 10, Μιλεντίγιεβιτς 1, Τσαλμπούρης 4, Κακλαμανάκης, Ντέιβις 8(1), Σαλούστρος 2, Μπράουν 9(1), Κάναντι 4, Νόκο 15, Γκικας 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σιγάλας): Γκάουντλοκ 16(2), Τόνι 2, Σλαφτσάκης 2, Κολοβέρος 7, Οκόρο 2, Πετρόπουλος 3(1), Χατζηνικόλας 6(1), Κουρουπάκης 3, Περάντες 4, Ντανουσεβίτσιους 19(3), Νέλσον 1.