Ήταν το φαβορί και πέρασε εύκολα από τη Ρόδο η Τενερίφη!

Την ταμπέλα του απόλυτου φαβορί επιβεβαίωσε πλήρως η Τενερίφη, η οποία κέρδισε εύκολα στη Ρόδο τον Κολοσσό με 71-47, στο πρώτο ιστορικό εντός έδρας παιχνίδι της ομάδας στην Ευρώπη. Οι Ισπανοί μετά το α’ δεκάλεπτο ανέβασαν κατακόρυφα στροφές, είχαν περισσότερες λύσεις σε αντίθεση με τους «θαλασσί» που πέτυχαν οκτώ πόντους με το ζόρι στο β’ δεκάλεπτο. Οι Ροδίτες έπαιξαν μ’ έναν «καθαρό» πόιντ-γκαρντ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (λόγω της απουσίας του Περάντες) και μοιραία γνώρισαν τη δεύτερη τους ήττα στο B.C.L. από την περσινή φιναλίστ του θεσμού. Το σημερινό παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 1.600-1.700 φίλαθλοι στο ανακαινισμένο κλειστό της Καλλιθέας.
Πολύ καλή παρουσία είχε στο α’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός, ο οποίος κοίταξε στα μάτια την Τενερίφη. Οι «θαλασσί» έκαναν καλό ξεκίνημα στην Καλλιθέα και με τους Τσαϊρέλη και Τόνι (4-0 στο 1’). Οι Ισπανοί ανέβασαν στροφές (4-6 στο 3’), θέλοντας να μεταφέρουν το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, όπου έχουν μεγαλύτερα κορμιά. Παρά το γεγονός αυτό και την… εχθρική διαιτησία (8-1 τα φάουλ στην αρχή), ο Κολοσσός προσπέρασε 9-8 και 11-9 (στο 7’). Η Τενερίφη βρήκε λύσεις με τους έμπειρους Σερμαντίνι και Χουέρτας και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με 13-15.
Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες έγινε ορατή στο β’ δεκάλεπτο, όπου η Τενερίφη κυριάρχησε πλήρως σε άμυνα και επίθεση. Με πολυφωνία στο σκοράρισμα και συνεχόμενα τρίποντα κυρίως από τον Κρέιμερ, η ομάδα του Τσους Βιντορέτα επέβαλε πλήρως ο ρυθμό της. Το 15-18, αρχικά έγινε 15-22 (13’) με τον Σερμαντίνι, ενώ με τρίποντο του Φιτιπάλντο η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό για πρώτη φορά (17-28 στο 15’). Οι Ισπανοί ξεδίπλωσαν τις αρετές στο παρκέ, με τον Κολοσσό να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό (19-36 στο 18΄). Ο Σερμαντίνι κυριάρχησε μέσα στις ρακέτες και η Τενερίφη έκλεισε σχεδόν με νταμπλ-σκορ το ημίχρονο (21-40), κάνοντας επιμέρους σκορ 8-25(!) και «καθαρίζοντας» από νωρίς την υπόθεση- νίκη.
Στο β’ ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τον Κολοσσό να ισορροπεί μετά το 21-42 (21’) και να μειώνει σε 26-42 και 28-44 με τον Χατζηνικόλα, αλλά την Τενερίφη να ξεφεύγει και πάλι με +20 (28-48) με τρίποντο του Φιτιπάλντο. Οι Ισπανοί είχαν σταθερά μία διαφορά κοντά στους 20 πόντους, με τους Ισπανούς να ρίχνουν στροφές και τον Γκάουντλοκ να πετυχαίνει συνεχόμενα τρίποντα μειώνοντας σε 39-54 (στο 29’). Με 3/4 βολές, η Τενερίφη έκανε το 39-57 και το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 41-57 και τον Κολοσσό να κάνει επιμέρους σκορ 20-17, πετυχαίνοντας σχεδόν τους ίδιους πόντους που σημείωσε σε όλο το α’ ημίχρονο.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους «θαλασσί» να μειώνουν σε 43-59 με τον Τσαϊρέλη και 46-62 με Πετρόπουλο, αλλά με κορυφαίο τον Σερμαντίνι, η Τενερίφη δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα (46-64 στο 36’), σε παιχνίδι με ιδιαίτερα χαμηλό τέμπο, όπως μαρτυρά και το σκορ. Οι Ισπανοί ξέφυγαν πάντως με +21 (47-68 στο 37.30’) και με +24 (47-71 στο 38.20’), που ήταν η μεγαλύτερη τιμή τους στο παιχνίδι. Στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσός πέτυχε μόλις έξι πόντους… Από τους νικητές κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο Σερμαντίνι, πολύ καλός ο Φιτιπάλντο και βοήθησε στο α’ ημίχρονο ο Κράμερ. Από τον Κολοσσό ανά διαστήματα προσπάθησαν οι Οκόρο και Γκάουντλοκ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-15, 21-40(ημ.), 41-57, 47-71
Διαιτητές: Λίτσκα- Φρέιλε- Πρακς
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σιγάλας): Γκάουντλοκ 10(2), Τόνι 5(1), Νέλσον, Σλαφτσάκης, Κολοβέρος 6, Τσαϊρέλης 6, Οκόρο 8, Πετρόπουλος 3(1), Χατζηνικόλας 6(1), Μπιλλής, Κουρουπάκης, Ντανουσεβίτσιους 3(1).
ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Ουίλις 2, Κράμερ 9(3), Κοσταντίνοφ 2, Φιτιπάλντο 13(3), Χουέρτας 5(1), Σκραμπ 8(1), Ντιόπ, Κόστα 8(1), Σερμαντίνι 17, Γκουέρα 7, Ντούρνεκαμπ.