Νίκες για τα φαβορί στο εφηβικό πρωτάθλημα!

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Ιπποκράτης Κω κέρδισε με 69-42 τον Ξάνθο στην Πάτμο και πέτυχε την τρίτη του νίκη (σε τέσσερα παιχνίδια) στον όμιλο νήσων του εφηβικού πρωταθλήματος. Οι Κώοι ξέφυγαν από την αρχή στο σκορ και με εξαίρεση το γ’ δεκάλεπτο, όπου ο Ξάνθος ισορρόπησε το παιχνίδι, πήραν εύκολα τη νίκη στο νησί της Αποκάλυψης. Με τους Χλαπάνη, Πετρίδη Κ. και Σπατιώτη να αποτελούν τις αιχμές του δόρατος, ο Ιπποκράτης ξεκίνησε πολύ καλά και έκλεισε το ημίχρονο με τριπλάσια διαφορά (8-24). Οι γηπεδούχοι με τους Μιχελλή και Μαστροπέτρο είχαν καλή παρουσία στο γ’ δεκάλεπτο (19-17 το επιμέρους σκορ), αλλά ο καλύτερος Ιπποκράτης πάτησε γκάζι στο τέλος και πήρε τη νίκη στο ανοιχτό γήπεδο της Σκάλας.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 2-13, 8-24(ημ.), 27-41, 42-69
Διαιτητής: Τζανετάκης
ΞΑΝΘΟΣ ΠΑΤΜΟΥ (Μπαχάς): Καμίτσης 1, Πουσουλίδης 1, Χατζάκης 3(1), Μαστροπέτρος 10, Δουκόπουλος 2, Μπέτσα, Ήσυχος, Μιχελλής 13, Βιολέντης 9(1), Γρατσίας 3(1).
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Χρήστου): Πολυχρονιάδης, Δρεττάκης 9, Πετρίδης Μ. 2, Σπατιώτης 13, Χλαπάνης 21, Λαουμζής 8(2), Ποταμιανός 2, Πετρίδης Κ. 14.
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000- ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ 48-53
«Καρδιοχτύπησε», είδε και έπαθε να κερδίσει στην Καρδάμαινα ο Φοίβος Κω, αλλά τα κατάφερε. Η ομάδα του Χρήστου Χήρα κέρδισε δύσκολα και στο τέλος με 53-48 τον Ηρακλή 2000 και επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα από τον Ιπποκράτη. Οι Καρδαμιώτες (δεν έχουν νίκη), έπαιξαν με έξι παίκτες, αλλά έβαλαν δύσκολα στον Φοίβο, που ήταν το φαβορί για τη νίκη και τελικά την πήρε, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Φώτη και Αηδονίδη. Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι, αφού οι γηπεδούχοι με τους Αλεξανδράτο, Αγγελή και Νικολένδρη, δυσκόλεψαν τον Φοίβο, αλλά οι Φώτης και Αηδονίδης πέτυχαν κρίσιμους πόντους στο τέλος και «ξελάσπωσαν» την ομάδα τους, που έπιασε ξανά στην κορυφή του ομίλου νήσων, την Ακαδημία Καλύμνου.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-18, 30-31(ημ.), 38-37, 48-53
Διαιτητές: Νικολάου- Ρώτας
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Αλεξανδράτος 14(1), Αλαβέρας 2, Αγγελής 14(1), Πιζάνιας 3(1), Νικολένδρης 10, Τσατσακλάς 5.
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Χήρας): Καραμήτσος, Σιούλας 5(1), Κατσιούλας, Ντούρο 6(2), Φώτης 16(1), Φάκας 3(1), Αηδονίδης 15, Ιωαννίδης, Καλλούδης 4, Χατζημιχαήλ 4, Πάχος.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ- Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ 72-49
Πήρε φόρα η Ακαδημία Καλύμνου στο εφηβικό πρωτάθλημα και πέτυχε μία ακόμη νίκη στον όμιλο νήσων, κερδίζοντας εύκολα (72-49) την Α.Ε. Δικαίου. Μετά τη σπουδαία νίκη επί της Ε.Α.ΚΑ., η ομάδα του Χρήστου Καλαϊτζίδη επικράτησε άνετα των Κώων και έκανε ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στο φάιναλ-φορ του εφηβικού πρωταθλήματος. Μετά το α’ δεκάλεπτο, οι «σφουγγαράδες» ανέβασαν στροφές και ξέφυγαν στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο με +21 (39-18). Η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο στο γ’ δεκάλεπτο (64-33), με τους Καλύμνιους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Κουλλιά Χ., Μπουλαφέντη και Κουλλιά Π., ενώ από τους Κώους ξεχώρισε ο Χατζηγιακουμής.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-10, 39-18(ημ.), 64-33, 72-49
Διαιτητές: Πατμίου- Ροδίτης
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Κουλλιάς Π. 10(1), Τάκκος, Πιλάτος 3(1), Νίκζας 2, Κουλλιάς Χ. 18(3), Μπούζαλης 7(1), Καραγεωργίου 2, Έλληνας 5(1), Κλήμης 2, Μπαϊμάκος 9(1), Πονήρης 2, Μπουλαφέντης 12.
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Χατζηκωνσταντίνος Μ., Χατζηγιακουμής 15, Διακαναστάσης 4, Τσαγγάρης Γ. 5, Τσαγγάρης Σ. 9(1), Κουλλιάς 2, Καπίρης 4, Ζήκας 4, Χατζηκωνσταντίνος Ν. 1, Σακελλαρόπουλος 5.